Yağ Soğutucusu Neden Arızalanır?

Yağ soğutucuları, motor yağının belli sıcaklık referans aralığında kalarak daha etkin bir şekilde yağlama yapabilmesi için tasarlanmış pasif yada su soğutmalı sistemlerdir. Araçlarda Motor Yağ Soğutucusu ve Şanzıman Yağ Soğutucusu bulunur. Peki Yağ Soğutucusu Neden Arızalanır?

Yağ Soğutucusu Neden Arızalanır?

Genellikle yağ soğutucuları, belli başlı nedenlerden ötürü arıza yapabilir en sık görülenleri ise

Yıpranmaya bağlı gelişen arızalar

Uzun süre yağsız kalma

Montaj ve parça kalitesine bağlı sorunlar

Motor suyuna yağ karıştırma arızası (Conta ve izolasyon sorunları nedeni ile gerçekleşir)

Yağ değişim periyotlarının sık sık aksatılması

Sürekli yüksek devirli kullanımlar nedeni ile artan yağ basıncı nedeni ile söz konusu yağ soğutucu arızaları meydana gelebilmektedir. Araçlarda farklı tip ve model yağ soğutucular kullanılır. Bazı soğutucular motor soğutma suyunu kullanarak yağı soğuturken diğer tipler pasif hava soğutma ile yağın referans derecelerine düşmesini sağlar. Burada tercih, gereksinime göre değişmektedir. Araç yüksek güç üreten bir araç ise soğutması da ona paralel olarak daha etkin olmalıdır. Bu tip araçlarda gösterge panelinde de yağ sıcaklık göstergesi bulunur.

Yağ Soğutucu Arızası Tamiri

Çoğunlukla parça değişimi şeklinde sorun giderilir. Parça değiştikten sonra özellikle su soğutmalı sistemlerde motor yağı, motor suyuna da karışmış ise antifriz de değişmesi gerekir.

Ayrıca radyatör peteği, motor su bidonu gibi parçalar da yağa maruz kaldığı için temizliğinin yapılması önerilir. Temizlik yapılmaması durumunda motor soğutma suyu (antifriz) değişse dahi kalan tortular su içerisinde görülebilmektedir. Bu sebeple temizlik işleminin özel sıvı ve solüsyonlar yardımı ile yapılması gerekmektedir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir