Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor

Araçlarda kullanılan oto hoparlörler araçlara göre çok farklı şekillerde ve özelliklerde üretilmektedir. Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor hakkında araştırma yaparken ilk olarak hoparlörün patlak olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca oto hoparlörün doğru bir şekilde aracınıza monte edildiğinden emin olmanız gerekiyor. Oto ses sistemlerinin satın alınması sırasında, sonradan yaşanabilecek sorunları da dikkate almak gerekir. Piyasada bulunan markalar arasından seçim yaparak taktırdığınız hoparlörler, bir süre sonra cızırtı ses vermeye başlar.


Oto hoparlörlerde bass vurulduğu andan itibaren amfiye ses yüklenir. Akünüz, bu yüklenmeyle beraber araca aynı anda enerji aktarımı yapar ve karşılık veremez. Bu durumda hoparlörden cızırtı gelir ve mutlaka değiştirilmesi gerekir. Ayrıca hoparlör sisteminizin zarar görmemesi için bir filtre kullanmanız gerekmektedir. Manyetik cihazlar hoparlörden gelen sesi sırtlayıp yüksek frekansta olsa dahi rahatlıkla dinlemenizi sağlar. Fakat bu durumun tam tersi durum olan aşırı yüklenmeye bağlı cızırtılar da ortaya çıkar.

Ayrıca araç çalıştığı anda hoparlörden ses gelmesi gibi şikâyetlere fazlasıyla rastlanmaktadır. Bu durum gerçekten de can sıkıcı bir durumdur. Daha çok benzinli araçlarda yaşanan bu durumun asıl nedeni şase eksikliğidir. Bu sorunu çözmek için aracın şasesi ile teybin şasesini birleştirmek gerekmektedir. Bu uygulamadan sonra ses kesilmiyorsa eğer, teybin şasesiyle amfi çıkışının şasesini birleştirmeniz yeterli olacaktır. Yapılacak bu işlem sayesinde ses tamamen kesilecek. Yine de ses kesilmediyse teybin aküyle bağlantı arasında bulunan RLC devresinin bağlanması gerekecektir.

Aracınızın ateşleme sisteminde kaçak sorunu bulunmuyorsa cızırtı ya da motorun sesinin gelmesi gibi problemlerle karşılaşılmaz. Araç sahipleri en çok bu konuyla ilgili sorun yaşayıp araştırma yapmaktadır. Paylaştığımız bu bilgileri kullanarak oto hoparlör cızırtı yapıyor sorununu engelleyemediyseniz, aracınızın teknik destek alması gerekecektir. Ya da aracın elektronik sisteminin kontrol edilmesi uygun olacaktır.

Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor Sorunu Çözümü

Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor Sorunu Çözümü

Amfilerin araçtaki yerleri

Amfilerin araçtaki yerleri çok önemlidir. Amfi havasız kalıyor ya da herhangi bir yerden döşemeye temas ediyor ise aşırı ısınıp ve cızırtıya neden olur. Amfinin korumalı olarak takılmasını tesisatı kuran kişiye belirtmelisiniz.

Cızırtının wooferdan mı yoksa komponentlerden mi geldiği bulunmalıdır. Amfinin sağlıklı bir şekilde hava alması sağlandıktan sonra eğer sorun devam ediyorsa kullanılan kablo setinin dikkatlice kontrol edilmesi gerekir. Son olarak cızırtılı hoparlör ve amfiden çıkan kabloların yerini değiştirerek çözüm bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir