Prizdirek Bilyası Neden Bozulur? Prizdirek Bilyası Nasıl Değiştirilir?

Prizdirek Bilyası Neden Bozulur? Prizdirek Bilyası Nasıl Değiştirilir?

Araçlarda ses sorunlarına neden olan ve değişim işçiliği maliyeti ve zorluğu nedeni ile araç sahiplerini zora sokan parçalardan birisi de prizdirek bilyasıdır. Peki Prizdirek Bilyası Neden Bozulur? Prizdirek Bilyası Nasıl Değiştirilir?

Prizdirek Bilyası Nedir? Ne İşe Yarar ?

Bu parça, şanzımanın içinden gelen mil aksamı ile baskı balata aksamının birleşimde bulunan bir rulman parçasıdır. Bu parçanın görevi, şanzıman dış kasası ile prizdirek mili parçasının sürtünmesini önlemek ve stabilize olan bir devinim sağlamaktır.

Prizdirek Bilyası Neden Bozulur?

Her rulmanın belli bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım süresi dolduğunda içerisindeki hareketli parçalar yavaş yavaş bozularak ses üretmeye başlar. Prizdirek bilyasının bozulma nedenlerinin en baş sebebi, yıpranmaya bağlı beklenen bozulmalardır.

Prizdirek Bilyası Nasıl Değiştirilir?

Prizdirek bilyanın değiştirilebilmesi için aracın şanzıman aksamının tamamen dışarı alınması gerekir. Ancak bu işlemde şanzımanın içinin açılması ya da dağıtılması gerekmez. Prizdirek milinde bir sorun var ise şanzıman açılabilir ancak sadece bilya değişimi için şanzıman açılmadan yeni parça takılabilir.

Prizdirek Bilyası Bozulursa Ne Olur ?

Editörlerimize en sık gelen sorulardan birisi de Prizdirek rulmanı arızalanırsa ne olur sorusudur. Bu parça arızalandığınde genellikle şanzıman çalışmasını etkilemeden ses sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu ses başlangıçta belli belirsiz olsa da zamanla oldukça yüksek ve çekilmez bir hal alacaktır. İlk etapta tek olumsuz yer ses olsa da ihmal edilerek çok ileri safhada arızalanması durumunda şanzımanın çalışmasına da etki edecektir. Bu nedenle tavsiyemiz ses fazla artmadan servisinizle konuyu görüşmeniz olacaktır.

Prizdirek Bilyası Sesi Nasıl Kesilir

Prizdirek parçasından gelen sesin tek bir çözüm yolu: parçanın yenisi ile değiştirilmesidir.

Bu parça oldukça ucuz bir parça olsa da değişimi için gereken zaman ve maliyet açısından araç kullanıcıları için oldukça pahalı bir işleme dönüşebilmektedir. Bu sebeple de birçok kullanıcı sesi ihmal ederek aracını bu şekilde kullanmaya devam etmektedir.

Genellikle Set Halinde Değişir

Baskı balata değişimi sırasında birçok usta yada servis, bu parçayı değiştirmektedir. Eğer ses sorunlarınız var ise şanzıman aşağıya alınmış iken debriyaj bilyası ve baskı balata aksamını da kontrol ederek sorunlu parçaların yenileri ile değiştirilmesini önem taşımaktadır.

1 Yorum

“Prizdirek Bilyası Neden Bozulur? Prizdirek Bilyası Nasıl Değiştirilir?” için bir cevap

  1. Osman Nuri tugantay dedi ki:

    Araç Corsa b 2000 model araç bosta rolantide calisirken ses geliyor debriyaj basınca ses kesiliyor prizdirek bilyasindan olabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir