Debriyaj Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda baskı balatada bir sorun olmasa bile debriyaj bilyası ya da prizdirek rulmanı gibi parçalar zamanla bozulabilir. Bu tarz arızalar, işçilik maliyeti ve onarım süresi olarak araç sahipleri için can sıkıcı olabilir. Pelki Debriyaj Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Debriyaj Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu arıza bir rulman arızası olduğu için, arızanın ilk belirtisi: her zaman için ses ve uğultudur. Debriyaj bilyası bozulmaya başladığında ilk önce fark edilemeyecek kadar az ses ve uğultu yapar. Ancak bu ses, onarılmadan geçen süreye paralel olarak giderek artar.

Çoğunlukla debriyaja basınca gelen ses şeklinde ya da debriyajı bırakınca ses gelmesi şeklinde görülebilir. Sesin debriyaj pedalı ile bağlantılı olmasının nedeni bilyanın yük ve baskı altında iken daha farklı çalışmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle bu ses araç rölantide çalışırken çok daha fazla hissedilir. Motor devirli çalışmaya başladığında hem rulmanın dönüş hızının artması nedeniyle hem de motorun sesi, rulman sesini baskılayarak duyulmasını güçleştirir.

Debriyaj Bilyası Neden Bozulur ?

Bunun nedeni oldukça açıktır. Her rulmanın olduğu gibi debriyaj bilyasının da bir kullanım ömrü vardır ve zaman içerisinde iç hareketli parçaları işlevlerini yitirmeye başlayacaktır. Bu durumda da ses sorunları başlar.

Ayrıca özellikle şehir içi araç kullanımlarında yoğun trafik, fazla dur kalk yapılması gibi etmenler de bu parçanın kullanım ömrünü azaltan etmenlerden birisidir.

Debriyaj Bilyası Nasıl Değişir?

Bu bilya oldukça ucuz bir parça olsa da değiştirilmesi zahmetli ve işçilik ücreti nispeten fazladır. Değişimi gerçekleştirebilmek için araç şanzımanının dışarıya alınması gerekmektedir. Bu durumu karıştırmamak gerekir. Şanzıman dağıtılmaz, sadece aşağıya alınarak ön kısımdaki aksamlar değiştirilerek tekrar yerine takılır.

Genellikle parça açılmış iken baskı balata, volant dişlisi gibi diğer parçalar da kontrol edilerek gerekli görülmesi halinde değiştirilir.  Çoğunlukla bu işlemler araçtan araca farklılık göstermekle beraber 2-6 saat gibi bir zamanda tamamlanır.

Debriyaj Bilyası Değişmezse Ne Olur ?

Bilya arızalarında, genellikle ilk önce ses sorunları ortaya çıkar fakat bu bilyanın çalışmasına engel olmaz. Fakat bu halde kullanılmaya devam edilerek ihmal edilmesi durumunda rulmanda dönmeye karşı direnç oluşmaya başlayarak şanzıman, vites geçişleri gibi noktalarda sorunlar yaşanmaya başlayacaktır.

Debriyaj bilya sesi mevcut olan araç sahiplerine tavsiyemiz öncelikle bir usta yada servise giderek söz konusu sesin derecesini öğrenmeli ve değişim zamanı ile ilgili olarak bilgi almalarıdır.

1 Yorum

“Debriyaj Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır?” için bir yanıt

  1. M.orhan dedi ki:

    S.a 2008 model auris dizel bir araç aldım 10 gün sonra aracı calistritiken takirtili çalıştı sonra araç sesli çalışmaya başladı suan debriyaja bastigimda normal sessiz bırakınca rölantide sesli çalışıyor.neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir