Protherm kombi basınç ayarı nasıl yapılır?

Protherm kombideki su basıncının derecesi 1.5 bar olmalıdır. Basıncın 0.8 barın altına düşmesi durumunda  kombi kendiliğinden kapanacaktır. Ayrıca basınç 2-2,5 bar seviyesini mutlaka aşmamalıdır. Kombinin ideal basınç seviyesi ise 1.5 bardır. Peki Protherm kombi basınç ayarı nasıl yapılır?

Eğer protherm kombideki basınç düşmüş ise tesisata su doldurulması gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki fotoğrafta gösterilen mavi (Bazı modellerde siyah) doldurma musluğunun saat ibresi yönünün tersinde çevirmeniz gerekecektir.

"<yoastmark

Musluğu çevirirken bir tarafta da göstergeyi takip etmelisiniz. Göstergede 0.3, 0.8, 1.5, 2, 2,5 gibi sayıları vardır. Gösterge 1,5 olana dek su doldurmaya devam edin. Su doldurma işi bitince yani gösterge 1,5 olunca musluğu saat ibresi yönünde kapatın.

Kaloriferleri ilk kez çalıştıracaksanız ve mavi (Bazı modellerde siyah) musluğu çevirmenize rağmen su dolma işlemi olmuyorsa soğuk su vanası kapalı olabilir. Aşağıdaki fotoğrafta soğuk su vanasının konumu gösterilmektedir. Suyun dolması için vanayı açın.

Protherm Kombi Soğu Su Vanası

Protherm Kombi Soğu Su Vanası

Kaloriferlerin verimli yanması ve doğalgazdan tasarruf yapılması için radyatörlerin havasının boşaltılması gerekir. Radyatörlerin kenarlarında bulunan purjörü çevirip kendine özel anahtar yada tornavida ile havasını alınız. Hava yerine su damlamaya başlayınca purjörü kapatınız.

Radyatör purjörü

Radyatör purjörü

Protherm kombi basıncını düşürme

Kombi basıncı 2 veya 2,5 barın üzerine çıktıysa bu basıncı düşürmeniz gerekir. Bunun için tesisattaki suyun bir kısmını dışarı atmanız için tesisat boşaltma musluğunu kullanmanız gerekecektir. Aşağıdaki fotoğrafta tesisat boşaltma suyunun yeri işaretlenmiştir. Tesisat boşaltma musluğunu açarak basıncı 1,5 bara kadar düşürün. Tesisat boşaltma musluğu her model kombinin üzerinde bulunmamaktadr. Bu musluk banyonuzda yere yakın bir yerde de olabilir. Tesisat boşaltma musluğunun yerini tam belirledikten sonra bu işlemi yapın.

Kombide bulunan vanaların konumları

Kombide bulunan vanaların konumları

Eğer kombi çok yüksek basınçta çalışırsa emniyet ventilinden fazla su otomatik şekilde dışarıya tahliye edilecektir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir