Ford fiesta triger kayışı ne zaman değişir

Ford marka araçların bakım kitapçığında triger kayışı değişim süreleri ve kilometreleri yazmaktadır. Bu değerlere göre aracın 4 yılında ya da 90 bin kilometreyi geçmesine yakın triger kayışının değişmesi gerekir. Ancak bu değerler araca göre değişiklik gösterir. Aracın bakımlarının zamanında ve tam yapılması, düzgün kullanım ve aracın zorlanma derecesine göre bu değişim yılı ya da kilometresinde değişiklik gösterebilmektedir. Tabi ki tavsiye edilen değişim aralığının dışına çıkmak çok da doğru ve sağlıklı değildir. Bu sebeple değişim işleminin doğru şekilde yapılabilmesi  için servise gidilerek kontrol etmekte her zaman doğru tercih olacaktır. Bu işlem aracınızın motorunun sağlığı açısından çok önemlidir.

Ford fiesta triger kayışı ne zaman değişir

Ford fiesta triger kayışı ne zaman değişir

Birçok sürücü triger kayışını motor aksamının dışında görünür durumda olan V kayışı ile karıştırmaktadır. Triger kayışının bulunduğu sistem araçların iç kısımların bulunan kapalı bir kutuda yer almaktadır. Bu kayışın aşınıp aşınmadığını ancak serviste sökülmesi ve kontrol  edilmesi ile ortaya çıkarılabilir. Bazı kayışlar 4 yılı ve 90 bin kilometreyi doldursa da deforme olmamış olabilir. Bazıları ise tam kopacak noktaya gelmiş durumda bile olabilir. Bu durum belirttiğimiz gibi aracın kullanımdan ve bakımlardan kaynaklanır.

Ne olursa olsun tavsiye edilen değişim sınırlarının dışına çıkmak büyük sorunlara neden olacaktır. Böyle sağlıksız bir durumla karşılaşmamak için tavsiyemiz servise giderek gerekli değişimi zamanında yaptırmanız olacaktır. 1000 TL ve 1200 TL arasında değişin işçilik bedeller ile işleminizi halledebilirsiniz. Triger kayışı değişimini doğru ve zaman ve km de yaptırmalısınız. Yoksa aracınızda daha büyük sorunların oluşmasına neden olabilirsiniz. Kayışın kopması ile motor işleyişinde çok büyük sorunlar olacak ve fark ettiğiniz ana kadar geçen sürede aracınızda çok büyük bir masraf ile oluşacak. Bu konuda tavsiyemize uymalı, km kontrolü yapıp değişim kilometresi geldiğinde servise giderek değişimi yaptırmalısınız.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir