Regilatör LPG Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Regilatör LPG Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Benzinli araçların büyük bir çoğunluğunda LPG dönüşümü bulunmaktadır. Araç yakıt tipi, dizel ve benzin+lpg diye ayarlanabilir, ruhsata da işlenebilmektedir. Bu nedenle araç beyni kadar LPG beyni de önemlidir.

LPG beyni(Regülatör),araç manifolduna sadece gerektiği zaman ve gerektiği miktarda gaz aktarır. LPG beyninde (Regülatör) var olan bir sorun, sadece aracın LPG’de çalışmasını değil benzinde de çalışmasını engeller. Çünkü, araç benzindeyken gaz vermeyi sürdürür. Bu durumda araç benzinde dahi olsa boğulma ve teklemeler yaşar. En sık karşılaşılan LPG beyninin bozulması belirtileri  aşağıdaki gibidir:

LPG Regülatör Arızası Belirtileri

• Motor Arıza (Check – OBD) Lambası yanıyorsa,• Araç sabahları benzinde çalışmıyorsa,

• Araç sabahları benzinde çalışıyor ama benzinde gaz yemiyorsa ve tekleme yapıyorsa ,

• Araç stop edildikten hemen sonra rahat çalışıyor ama birkaç dakika bekleyince zorlanıyorsa,

• Araçta gaz kokuları geliyorsa,

• Araç benzinde ve LPG’de stop etmeye başladıysa,

• Araçta rölanti dalgalanmaları varsa

LPG beyni (regülatör) arızalı olabilir.

LPG regülatörü, araç için en uygun yakıt miktarını ayarlar . Arızalanması durumunda, eksik ya da fazla yakıt gönderime sebep olur .

Tespiti Nasıl Yapılır?

Beyin arızasını anlamak için önceklikle regülatör üzerinde vakum ve gaz hortumlarını kontrol etmek gerekir. Tıkayıp ya da sökerek aracın çalışmasının stabilizesini kontrol etmek gerekir. Ayrıca araca gelen tüm LPG akımı kesilmeli ve aracın benzinde çalışmasının düzelip düzelmediği de kontrol edilmelidir.  Bu kontrolü net olarak yapabilecek kişi bir LPG ustasıdır. Eğer tecrübeniz yoksa i sizin yapmanız tehlikeli olabilir,işi ehline bırakmak faydalı olacaktır.

Arızalı İse Değişim Maliyeti Nedir?

LPG regülatörü arızasının tamiri maliyeti, araçtan araca ve markadan markaya farklılık gösterir.  Karbüratörlü araçlar için LPG beyni 200-300 lira aralığında olabilir. Sıralı sistem LPG beyni için bu fiyatlar 300-450 lira arasında değişir. Bu tutarların içerisine işçilik de dahildir.

Sadece regülatörün parça fiyatı 100-200 liradır ama kullanılan ekstra ekipmanlar, hortumlar ve işçilik ile bu miktar iki katına kadar çıkabilmektedir.Arıza söz konusuysa hem sürüş hem de can güvenliği açısından arızayı hemen bir LPG ustasına gidip sorunun tamirini gerekir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir