Ruhsat Gelmedi Araç Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ruhsat Gelmedi Araç Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ruhsat Gelmedi Araç Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır? Bilindiği üzere son birkaç yıldır emniyet genel müdürlüklerinde ki yoğunluğun azaltılması amacı ile ikinci el araç alımlarında araç ruhsatı eve posta yolu ile gönderilmekte. Fakat bazı araç sahipleri bu nedenle gelmeyen ruhsatlarının peşine düşmüş durumda.

Araç ruhsatınız gelmedi ise birkaç sebebi vardır: Bunları aşağıdaki gibidir. Öncelikle Ruhsatın eve gelme süresi nedir bunu öğrenmemiz gerekir. Ruhsat Sorgulama Konunun Alt Kısmında PTT ve Emniyet Müdürlüğü Olarak Verilmiştir.

Ruhsatım Gelmedi, Ruhsat Kaç Günde Çıkar?İkinci el araçlarda, aracı aldıktan sonra size geçici ruhsat belgesi verilir ve bu ruhsatın geçerlilik süresi 1 aydır.

Araç satışı yapıldıktan sonra 15. iş gününde emniyet genel müdürlüğünde görevli polisler tarafından sigortanızın olup olmadığı kontrol edilerek evrakları tam olan araçların ruhsatları hazırlanıp PTT aracılığı ile adreslerine yollanır. Postada geçen süreyi de hesap edersek araç ruhsatları satış yapıldıktan 20-25 gün sonra eve gelir. Eğer bu süre daha dolmadı ise araç ruhsatınız ile ilgili olarak endişelenmenize gerek yoktur. Bu zaman zarfında eve gelecektir.

Fakat bazı durumlarda bir ay dolmasına ve geçici belge geçerlilik süresi bitmesine rağmen araç ruhsatının eve gelmediği durumlar olabilir. Bu durumlar ise aşağıda belirtilmiştir.

• Evde Bulunmuyor iseniz eve gelmiş fakat verilememiş olabilir, PTT’den sorgulatmanız gerekir.

• PTT Verilemeyen ruhsatları belli bir süre sonra emniyet genel müdürlüğüne geri gönderir.

• 15 Günden sonra sigorta yaptırdıysanız hiç kargoya verilmemiş olabilir.

Araç Ruhsatı Sorgulama

Yukarıda belirtildiği üzere bir aksaklık olması durumunda ruhsatınızı nerede olduğunu sorgulamanız gerekmektedir. Yapmanız gereken sorgulama işlemleri sırası ile aşağıda verilmiştir.

Emniyetten Ruhsat Sorgulama

Emniyet genel müdürlüğü trafik tescil dairesine gidip ruhsat bölümünden sorgulama yaptırabilirsiniz. Eğer buraya geri gönderim ulaşmış ise size teslim edecekler ulaşmamış ise yazıcıdan tekrar bir ruhsat basımı alırlar. Buraya sigorta götürmenize gerek yok. (Sıfır araçlar ya da plaka değişimi hariç) işleminizi buradan yaptırabilirsiniz.

PTT’Den Ruhsat Sorgulama

İlk adres PTT dir. Araç geçici belgeniz , ruhsat ve kimlik yanınızda olması gerekir. Bu bilgiler ile adınıza ve adresinize gönderilen bir ruhsat var mı, var ise şu an nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Eğer PTT geri yollamış ise;

Ruhsatın eve sorunsuz ulaşması için aracı aldıktan sonra hemen zorunlu trafik sigortası yaptırınız. İkametgah adresinizde biri bulunması ve satışı takip eden 20-25 gün aralığında PTT’lerden sorgulama yapmanız da faydalı olacaktır.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir