Satış Yapmadan Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Satış Yapmadan Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Satış Yapmadan Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır? Sigorta fiyatları sebebi ile birçok araç kullanıcısı, plakalarını değiştirmeyi düşünmekte aşağıdaki konuda ne yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Sonradan Plaka Değişimi Mümkün mü?

Satış yapılmadan keyfî plaka değişiklikleri ya da zorunlu plaka değişiklikleri için yapılabilece kyöntemler aşağıdaki gibidir:

Plakaların Çalınma Durumu

Aracınızın yanına geldiğinizde  plakanızın olmadığını görebilirsiniz.Polise durumu haber ediniz ve  rapor tutturmanız durumunda emniyete müraacat ederek yeni plaka çıkartabilirsiniz. Bu çalınmaya özel bir durumdur, plakanızın başka araçlarda kullanılma ihtimaline karşı önlem niteliğinde bir değişikliktir.

İkametgah Değişikliği Durumu

Plakanız 06 Ankara diyelim. Siz de Ardahan’da yaşıyorsunuz, aracı aldığınızda plaka değişikliği yapmadınız diyelim.Artık plaka değişikliği yapamazsınız. Aracı aldığınızda kullandığınız ikametgah adresini değiştirirseniz, emniyete ikametgah değişikliği ile müraacat edildiğinde satış yapmadan plaka değişikliği mümkün olabilmektedir. Bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

Noter Satışı

Aracı bir tanıdığınıza yada aile bireylerine devrederek plakasını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Fakat bu durumda ekstra noter masrafı ödeyeceksiniz. Tekrar üzerinize almanız gerektiğinde sigortasal fiyat problemleri de çıkabilmektedir. Sigortacınızdan bilgi almanızı tavsiye ederim.

Güvenlik Önlemi Durumu

Özellikle araç çalınmaları ya da koruma veya yüksek dereceli risk oluşma durumunda kişinin araç plakası değiştirebilir. Ancak bu değişim polis raporları ve mahkeme kararları ile olur.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir