Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır? Sigortadan direkt araç almak için

• Sigorta şirketinin hasarlı araç satış ağına kayıt olarak sigorta şirketinden araç alabilirsiniz.

• Sigorta şirketlerinin sovtaj listelerine dahil olarak sigorta şirketinden araç alabilirsiniz.

• Eksperlerin sovtaj listelerine dahil olarak sigorta şirketinden araç alabilirsiniz.

Eksperlerin listelerine dahil olma konusunda normal bir vatandaşın hiç şansı yok. Bunun için referans istenmekte ve sigorta şirketleri ya da eksperlerin iş yaptığı sovtajcılardan referanslarınız yok ise bu sisteme siz dahil olamazsınız.

Sigorta şirketinin sovtaj listesine dahil olabilmek için de referanslara ihtiyacınız olacak, Herkesi söz konusu listelere dahil etmemekteler. Bu sebeple herhangi bir referansı olmayan biri için bu yol da kullanım dışıdır.

Sizin hasarlı araç alabileceğiniz tek yol

Sigorta şirketlerinin hasarlı araç satış ağlarına kaydolmaktır. Bu ağlara ve sitelere normal vatandaşlar da kabul edilir ve açık arttırma usulü araçlar satılmaktadır.

Hasarlı Araç Satış Sistemine Kayıt Olma

Her Sigorta şirketinin kendi ağı vardır. Axa sigortanın farklı Anadolu sigortanın farklıdır. Tüm sigorta şirketlerin prosedürleri birbirinden farklıdır. Fakat Bu sistemlere katılmak için yapılması gerekenler bellidir.

Kayıt Olurken Teminat Ödemesi Alınmaktadır.

Yeni kaydolan kullanıcı, sigorta şirketinin banka hesabına belli bir tutar teminat ücreti yatırmak zorundadır.  Axa Sigortada bu tutar 3000 tl dir. Herhangi bir araca teklif verir ve en yüksek teklif sizde kalırsa ve siz aracı almaktan vazgeçerseniz teminatınız yanmaktadır.Hiçbir aracı almaz ve kaydınızı sonlandırmak isterseniz bu ödediğiniz ücreti birçok şirkette geri alabilirsiniz. Üye olurken mutlaka şartlar kısmını okuyunuz.

Teklif Verme Ücreti Usulü

Sadece bazı firmalarda araçlara teklif verebilmek için sanal teklif konturu satın almak zorunda olan sistemlerde mevcuttur. Örneğin Neova sigorta gibi sigorta şirketlerinin hasarlı satış sitelerine kayıt olurken teminat ödemesi alındığı gibi her araca teklif verirken ortalama 5 TL tutarında ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Bu sistem her sigortada bulunmaz, bazı sigorta şirketleri gereksiz teklif verilmemesi ve sadece ciddi alıcıların teklif verebilmesi için bu sistemi uygulamaktalar.

Pert Araç Nasıl Alınır?

Tüm işlemleri hallettiğinizde , üye olup teminat ödemesini yaparsınız. Artık araç alabilirsiniz. Her marka ve model aracın hasarlı hali fotoları, km ve donanım bilgisi, şase ve plakası açıktır ve siz de sorgulayabilirsiniz. Sigorta şirketi bir açılış fiyatı belirler.Mesela 50,000 TL lik bir araç için 20,000 TL den başlangıç fiyatı verir. Süre olarak genellikle 2 , 3 gün sonra ihale kapanır. 2, 3 gün içinde en yüksek fiyatı hangi kullanıcı vermişse araç o kullanıcının olur. Noterden çekme belgeli olarak aracın devri yapılır ve teminatınız yanmaz. O yıllar boyu korunabilir ve çıkarken yine paranızı geri alırsınız.

Sigorta şirketleri, hasarlı araç satışı konusunda sadece bazı firmalar bu sistemi kullanır. Birçok firma sadece anlaşmalı olduğu pert firmalarına araç satarlar. Örneğin Ak sigorta, Ray Sigorta, Güneş Sigorta gibi firmalar dışarıya araç vermezler.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir