Sigortasız Araç Satışı Yapılır Mı? Trafik Sigortası Olmadan Noter Satışı

Sigortasız Araç Satışı Yapılır Mı? Trafik Sigortası Olmadan Noter Satışı

2017 yılı itibari ile bilindiği üzere trafik sigorta fiyatları iki, üç katına çıkmış durumda  idi fakat fiyatlar devlet müdahalesi ile düşürüldü. 2018 yılında tekrar bu fiyat artışının devam edeceği düşünülüyor. Bu nedenle birçok araç sahibi araç trafik sigortası yenilemesi geldiğinde aracını satılığa çıkarıyor. Sigorta bittikten sonra da yenilemeyerek aracın alıcısının çıkmasını bekliyor. Peki Sigortasız Araç Satışı Yapılır Mı? Trafik Sigortası Olmadan Noter Satışı yapılır mı?

Sigortasız Araç Satışı Yapılır Mı?

Öncelikle aracın yeni mi alındığı yoksa var olan bir araç mı olduğuna göre bu durum değişmektedir. Aşağıdaki araç satışı yapılıp yapılamayacağı hangi durumlara göre değiştiği yazılmıştır.

Trafik Sigortası Olmadan Noter Satışı Durumları

• Mevcut Araçlarda (Ruhsatı Çıkmış) ise süresiz bir şekilde araç satışı yapılabilir.

• Yeni Alınan Araçlarda 30 Gün Boyunca Sigortasız Satış Yapılabilir.

• Muayenesi bitmiş araçlarda muayenesiz satış olmadığı için sigorta zorunludur.

• 30 Günü geçmiş yeni araçlarda ruhsat çıkartmak zorunlu olduğundan sigorta yapılmalıdır.

Yukarıdan anlaşılacağı gibi mevcut bir aracınız var ise sigorta olmadan araç satışı yapabilirsiniz ve noterde bir problem yaşamazsınız. Ancak alan kişi sizin sigortanızı normal durumda 15 gün süre ile kullanabilmektedir. Fakat hiçbir sigorta olmadığı durumlarda alıcıya bu konuyu belirtmek gerekir. Alıcı bir kaza olduğu durumda sigortasının olmadığını bilmelidir. Yoksa alıcı bu konuda mağdur olabilir.

Yeni satın alınan araçlar için durum biraz farklıdır. Yeni satış işlemlerinde ruhsatın bir yaprağı sizde bir yaprağı noterde kalır. Noterde kalan yaprak aracın trafik tescil yaprağıdır. Bu yaprak yerine geçen bir geçici belge size verilir. Söz konusu geçici belgenin 30 gün geçerlilik süresi vardır. Yani 30 gün boyunca o belgeyi ruhsat gibi kullanabilir ve bu belge ile araç satışı yapabilirsiniz. 30 gün boyunca sigortaya da gerek olmayacaktır. Ancak daha sonra yeni ruhsatı çıkartmanız gerekeceği için sigortasız emniyet işlem yapmadığından sigorta araç satışında zorunlu hale gelir.

Mağdur Olmamak İçin Bu Yöntemi Uygulayın.

Araç devir işlemi konusunda sigortasız yaptırmak yerine iyi bir yöntem bulunabilir. Bu yöntem tek çekim yaptır yöntemidir.Mesela aracınızın sigortası bugün bitse ve aracınızı satılığa çıkarsanız. 15-20 gün sürebilen bu işlemde aracınızı kullanmaya devam edersiniz ve bir kaza durumunda çok büyük sonuçlar doğurabilir. Polis çevirmeleri ise işin ekstra riski konumunda. Bu durumda sigortanızı yaptırıp karttan çektiğiniz zaman ödeme günü gelene kadar araç satışını yaparsınız, sigortaya hiç para ödemeden iptal ettirdiğinizde iade tutarı tekrar kredi kartı hesabınıza yüklenecektir. Sadece kullandığınız sürenin farklı olan az miktar bir tutar size yansır.. Bu tutar çok düşük olacak ve aynı zamanda riski ortadan kaldırır.  Zorunlu trafik sigortası olmadan araç satışı yapmak yerine bu yöntemi kullanarak riskleri ortadan kaldırmalısınız.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir