Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir

Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir

Direksiyon Pompası,  oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü parçalardır. Arızaların nedeni ise bakım eksikliği, yağsız kalma gibi sorunlardır. Peki Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir

Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon pompasında arıza olduğunu anlamak için dikkat edeceğiniz bazı belirtiler şunlardır:

Direksiyon Pompası Arıza Belirtileri:

Yağ kaçakları görülüyor ise,

Sık sık yağ eksiltme yaşanıyor ise,

Kayış gergi ve rulman aksamında gevşemeler hissediliyorsa,

Direksiyon eski yumuşaklığını kaybederek daha sert bir hal almış ise,

Direksiyon pompasında ses gelmeye başlamış ise,

Gösterge panelinde direksiyon arıza uyarı lambası ara ara ya da sürekli yanıyor ise;

Çoğunlukla direksiyon pompasında arıza olduğu anlamına gelir. Bu arıza kimi zaman direksiyon pompasının iç mekanizmasından kaynaklanabileceği gibi kimi zaman çevre parçalardan da kaynaklı arızalar yaşanabilmektedir.

Direksiyon power rulmanı kasnağı ya da kayışı gevşemiş olabilir. Hortumlarda meydana gelen çatlak veya kaçarlar nedeni ile de yağsız kalması sebebi ile iç aksamda sorun meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda yağı tamamlandığında genellikle direksiyon power sesi kesilir. Seste kesilme yok ise ve aynı zamanda direksiyon sertleşmesi devam ediyor ise kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yağ Değişimini Düzenli Olarak Yapın.

Çoğunlukla motor yağı değişimi ve şanzıman yağı değişimi durumuna önem verilse bile diğer aksamlar hep göz ardı edilir. Direksiyon yağı azalmışsa ya da eskimiş ise kontrol etmek değil belli periyotlarda yağının tamamen değişmesi gerekir.

Genel olarak belli bir kilometresi yoktur ancak yağın eskidiği renginden ve yapısından anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda direksiyon powerının içindeki tüm yağ boşaltılarak yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca direksiyon kutusuna ve yağ haznesine bağlı gidiş ve tahliye yağ borularına da zaman zaman bakımlar esnasında bakılmalı yıpranan ya da kaçak oluşturan bir durum var ise giderilmelidir. Bu gibi bakımlı araçlarda söz konusu parçanın ömrü oldukça uzun sorun çıkartma ihtimali ise oldukça azdır.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir