Sunroof Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Sunroof Yağlama Nasıl Yapılır?

Sunroof Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Sunroof Yağlama Nasıl Yapılır?

Sunroof Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sunroof Bakımı ve Temizliği Eskiden sunroof mevcut olan araç sayısı çok azdı ancak son yıllarda üretilen araçların birçoğunda sunroof mevcut. Ne yazık ki yetkili servisler dahil olmak üzere birçok servis bu donanımın bakımı ve arıza onarımı konusunda son derece yetersiz kalmaktadır. Ayrıca çok az ve nadir bulunan sunroof ustaları büyük illerde yaşayanlar için sorun olmasa da özellikle küçük nüfuslu illerde büyük problem olarak karşımıza çıkar.Bu nedenlerden ötürü yılda 2 kez sunroof bakımını yapmanız, arıza ihtimalini azaltır ve küçük masraflarla büyük arızaların önüne geçebilirsiniz.

Sunroof Temizliği

Kızakları Temizleyin

Kızaklardaki yağın üzerine, yıl boyunca gelen toz ve pislikler yapışır ve bir katman oluşturur. Bu katman şeklindeki pislik ve toz, her açıp kapamada sunroof mekanizmasını zorlar.  Bu durumun devam etmesi ise, sunroof dişlisi kırılması ya da sunroof halatı kopması gibi arızalara sebep olur. Bu nedenle kızakları temizleyiniz.Temizlerken kızak ya da mekanizmaya zarar vermemeye sadece elinizin girebildiği kadar  hafifçe temizlemeyin. Bakım yaparken sağlam olan sunroofunuzun bozulmasını istemezsiniz.

Sunroof Yağlama Yapın

Birçok yağ markası sprey sunroof yağları satmaktadır. Eğer hiçbir şey bulamaz iseniz WD-40 bu iş için uygundur. Temizlediğiniz kızakları tekrar yağlayın. Sprey yağı sıkmanız yeterlidir.  WD-40’larda ince bir püskürtme ucu olur. Böylece dar ve erişilmez noktalara yağı sıkabilirsiniz. Sunroof halatı köşeden görünen modellerde sunroof halatına da yağ sıkabilirsiniz.

Sunroof Motoru Bakımı

Sunroof motoru  ulaşılabilen bir yerde değildir. Araç tavan döşemesinin altında sunroofun ön kısmında mekanizması ve motoru bulunur. Belli periyotlarda bu motorunda bakımının yapılması gerekir. Yılda 2 kez olan bakım periyodunda en az 1 seferinde bir sunroofçuya gitmeli ve motor ve halat temizliği , bakımı yaptırmalısınız. Bu parçalara kendiniz bakım yapmak isterseniz bu işten anlamıyorsanız servise götürmenizde fayda var çünkü Pek kolay bir parça ve kolay montaj değildir. İçerdiği parçalar çok hassas olduğu için de yanlış bir müdahalede kırılabilir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir