Motor Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Motor yağ yakması başlaması çoğunlukla zamanla gelişen bir problemdir. Ancak bazı durumlarda bir anda yağ yakmaya başladığı görülmüştür.

Aracın Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

Yağ Eksiltme

Aracın yağ eksiltmesi en belirgin ve en hızlı fark edilen durumdur. Keçe ve contalardan oluşabilecek kaçaklar da motorun yağ eksiltmesine sebep olabilir. Bu nedenle eğer yağ eksiltme ile birlikte aşağıdaki durumlarda meydana geliyorsa aracınız yağ yakıyor demektir.

Egzozdan Beyaz yada Mavi Duman Çıkması

Aracın yağ yaktığının en belirgin göstergesidir. Piston, segman ve gömleklerin aşınmasına ve görevini yerine getirememesine bağlı olarak bu kısımlardan sıyrılamayan motor yağı, yanma odasına ulaşarak yakıt ile birlikte yakılır. Bu durumda da egzoz gazının rengi ve kokusu değişir. Beyaz dumanla birlikte aracın içine kadar yanık yağ kokusu da hissedilir.

Yağ Yakan Araba Kaç Km Gider?

Belli bir km vermek mümkün değildir. Bunun için motor içinde aşınan parçaların aşınma oranı ve hangi bölümlerde meydana geldiği ile alakalı olarak değişir. Nazik kullanılır ve fazla sıkıştırılmaz ise yağ yakmaya yeni başlayan bir araç birkaç yıl o şekilde kullanılabilir. Ama ne kadar erken yaptırırsanız masrafınızın o kadar düşük olacağını unutmayınız. Motorun bu şekilde kullanıma devam edilmesi, her geçen gün daha fazla parçasının zarar görmesine neden olur.

Ayrıca sürekli yağ kontrolü yapılmadığı taktirde yağ seviyesi düşürebilir ve motor yağsız kalabilir. Aracınızda problem var ise yaptırana kadar sık sık motor yağı kontrolü yapmalısınız.

Yağ Yakan Araba Motoru Nasıl Tamir Edilir?

Bazı koruyucular ya da yağ değişimleri ile sorunun önüne geçirebildiği söylenmektedir. Ancak ne yazık ki bunlar %10-20 oranında başarı sağlayabilmektedir. Bu gibi çözümler geçici çözümlerdir ve araçtaki hasarın daha da büyümesine sebep olabilir.

Aracın yağ yakmasına sebep olan aşınmış parçalar motor parçaları sökülerek tespit edilmesi ve parçaların yenilenerek tekrar monte edilmesi gerekmektedir. Yani  motor inmesi gerekecektir. Dışardan yağ yakamaya herhangi bir tamirat yapmak mümkün değildir. Bu durum dizel ya da benzinli / LPG’li araçların hepsi için geçerlidir.


Etiketler : , ,
Motor Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Bu kısımdan yorum yazabilir, soru sorabilir veya tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir