Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

Araçlarda, soğutma sistemi parçalarından en çok arızalanan parça termostattır ve arızalandığında en az fark edilen parçadır. Bu sebeple termostat arızanın belirtilerini bilmek, önceden önlem almak açısından önemlidir. Peki Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Termostat, içerisinde civa bulunan bir valftir. Civanın belli ısılarda genleşmesi ile çalışır. Motor soğutma suyu belli ısılara ulaşmadığı zaman sürekli kapalı konumda olur. Civa genleştikçe termostat valfi açılarak su geçişine izin verir. Bu sistemde bir arıza olması durumunda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar.

Termostat Arıza Belirtileri Nelerdir?

Araç sabahları daha geç ısınabilir.( Normalden daha fazla )

Kalorifer daha az ısıtır ya da ısıtmaz.

Araç LPG’li ise LPG’ye geçiş süresi uzayabilir.

Araç Seyir Halindeyken hararet düşer. (Ancak normalde 80-90 olması gerekirken 60 ve daha alt sıcaklıklara düşebilir. )

Conta ve montaj sorunları yüzünden termostat çevresinden su kaçakları görülebilir.

Araç LPG’li İse LPG’de çalışmasında bozulmalar görülebilir.

En belirgin belirti aracın geç ısınmasıdır ve seyir halinde araç hararetinin çok düşük seyretmesidir. Bu durum sıcak motora sürekli soğuk suyun aktarılmasına sebep olabilir.  LPG’li araçlarda LPG beyni (Dizel ve benzinli araçlarda görülmez) sıcak su ile çalıştığı için su derecesinin çok düşük olması aracın LPG’de çalışmasında bozulabilir.

Termostat Neden Bozulur?

Termostat zamanla kullanıma ve yıpranmaya bağlı olarak bozulabilir. Çoğunlukla bu tip arızalarda en belirgin sebep zaman içinde yıpranmaya bağlı arızalardır. Antifriz gibi dış etmenler de termostatın bozulma sebeplerindendir ancak oldukça az görülür.

Termostat Nasıl Değiştirilir?

Radyatör ve motor blogu arasında bir noktada bulunur. Parça değişimi için radyatörden gelen su hortumu sökülür, sonrasında parça motor blogundan ayrılarak dışarı alınır. Motor bloguna montajı sırasında kullanılan conta bloktan temizlenir. Sonrasında yeni conta monte edilerek parça yerine takılır. Hortumlar da monte edilir ve motor soğutma sıvısı doldurulduktan sonra kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Böylece termostatı değiştirmiş olursunuz.

Termostat Nedir Nasıl Çalışır? Yazıyı okumak için tıklayın.

Termostat Açık Kalırsa Ne Olur? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir