Yeni Kurulan Sigorta Şirketleri, Kasko ve Trafik

Yeni Kurulan Sigorta Şirketleri, Kasko ve Trafik

2017 yılının başında bu yana sigorta fiyatlarında büyük bir artış söz konusudur. Geçmiş dönemlerde de artışlar olmuştu fakat genellikle %10-30 oranında gerçekleşir ve bu yüzden artışlar araç sahiplerini  zorlamamakta idi. 2016 yılı başından 2017 yılının şu dönemlerine geldiğimizde fiyatların nerede ise %300 arttığını görmekteyiz. Bu durumun 2018 yılına yansıması da devam edecek gibi görünüyor.

Bu nedenle, araç sahipleri yeni açılan ve fiyatlarını diğer köklü şirketlere oranla çok daha makul tutan sigorta şirketleri aramaktadır.

Yeni Kurulan Sigorta Şirketleri Hangileridir?

Yeni açılan şirketler, genel olarak daha rüştünü ispat etmemiş sayılabilir. Anlaşma servis ağları gelişim aşamasındadır. Fakat kaliteleri konusunda şu aşamada yorum yapmamız doğru olmaz, bunun nedeni henüz olumlu yada olumsuz şikayetlerin değerlendirilebilecek kadar çok olmamasıdır.

Yeni Açılan Sigorta Firmaları Listesi

DOĞA SİGORTA

ETHİCA SİGORTA

KORU SİGORTA

TÜRK NİPPON SİGORTA

UNİCO SİGORTA

Bu firmalara ait taban ve tavan fiyat listeleri :

Sigorta Şirketi Asgari Prim Ortalama Prim Azami Prim

Sigorta Şirketi Asgari Prim Ortalama Prim Azami Prim
DOĞA SİGORTA 1.810,00   1.810,00   1.810,00  
ETİCA SİGORTA 900,00   1.210,00   1.420,00  
TÜRK NİPPON SİGORTA 1.008,00   1.271,00   1.814,00  
UNİCO 1.703,00   1.703,00   1.703,00  

Bu tablo, Ankara için standart bir otomobil aracın, önceden hiç hasarsızlık indirimi olmadan giriş basamağı için taban ve tavan fiyatları gösteriyor. Her ilin kaza istatistikleri birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

Koru sigorta taban tavan ve ortalama pirim fiyatlarını sigorta bilgi merkezinde yayınlıyor ve yeni sigorta şirketleri arasında olan koru sigortaya ait bilgiler eksiktir.

Kooperatif Sigortalarındaki Uygulamaya Dikkat

Yeni açılan sigorta şirketleri listesi içerisinde Koru Sigorta ve Doğa Sigorta bir sigorta kooperatifidir. Bu nedenle poliçe kesiminde uygulamaları farklıdır. Mağdur olunmaması açısından bu yeni firmalara ait bu bilgileri bilmeniz gerekir.

Bu iki firma, ilk faaliyete başladığında, sigortalılardan 100 TL kooperatif üyelik ücreti alıyordu. Şu an sistemlerini farklılaştırmış durumdalar. Artık bu sigorta şirketlerinden poliçe kestirir iken, poliçe tutarının 107 TL lik kısmına size konut poliçesi düzenlemekteler. Bu poliçe, mevcut trafik poliçe fiyatınızdan düşüyor ve sizden ek ücret alınmıyor. Ancak aracınızı 1 ay sonra sattığınız zaman, sigortayı iptal ettirirken toplam sigorta bedelinden 107 TL düşüp geri kalandan kullandığınız kadarı iade edilir. Yani 107 TL lik poliçeniz için iptal işlemi yapılmaz.

Bu sebepten özellikle sigorta yaptırdıktan sonra ilk 1 ay içerisinde aracını satanlar, daha az iade tutarı almaktadır. Aracınızı kısa zamanda satmak istiyorsanız , bu durumu göz önüne alarak hareket etmenizde fayda var.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir