Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur, Azalırsa Ne olur?

Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur, Azalırsa Ne olur?

Yeni nesil araçların çoğunda otomatik elektrikli hidrolik direksiyonlar mevcuttur. Bu sistemler devinimini motor gücünden alan elektrik ile güçlendirilmiş sistemlerdir. Bu nedenle mekanik aksamlarının yağlanmasına dikkat edilmesi gerekir.

Yağlama, hidrolik sistemin sağlıklı çalışması için oldukça önemlidir.

Direksiyon Hidrolik Yağının boşalma sebebi:

Keçe, power yağ hortumu gibi noktalar ile power ile yağ haznesi devirdaim bağlantılarında meydana gelen kaçaklardan oluşur. Sorun devam ettiği sürece yağ eklemek çözüm olmayacaktır.

Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur?

Direksiyon yağının bitmesi durumunda, aracın hidrolik sisteminin parçaları çalışmaya devam eder. İçerisindeki mekanik aksamlarda sürtünme en üst seviyede olduğu  için direksiyon kullanıldığında her an yüksek bir uğultu duyulur. Bu sürtünmeden kaynaklanan direnç yüzünden de direksiyon eski yumuşaklığını kaybeder.Bu şekilde kullanıma devam edilirse ve yağ eklenmezse, mekanik parçalar, sürtünme ve direncin etkisi ile arızalanır ya da tamamen dağılabilir. Bu nedenle direksiyon hidrolik yağı bittiğinde, aracı hareket ettirmeyin ve yağ ekleyin, eğer kaçak var ve eklenen yağ boşalıyor ise çekici ile bir servise götürmek gerekir. Aracın yağsız kalması hasarın büyümemesine yol açabilir.

Direksiyon Hidrolik Yağı Azalırsa Ne Olur?

Direksiyon Power, Power hortumları ya da iç mekanizmalardan kaynaklanan kaçaklar minimize durumda olduğunda araç yavaş yavaş direksiyon yağı eksiltmeye başlar ve yağ azalması sorunu görülür. Tamir ettirmeyip  hidrolik azaldıkça ekleme yapılırsa, direksiyon power’ının tamamen bozulması ile karşı karşıya kalabilir.İlk başlarda sorun görülmese  bile sürekli yağ eklediğiniz bir direksiyon sistemi var ise kesinlikle arıza yapacaktır.

Dişli sesleri ve uğultular direksiyon yağının azaldığını kendini gösterir. Araç kullanırken asfalt ve motor sesi yüzünden power uğultusunu duymak zordur. Ancak park esnasında yada araç hareket etmiyor iken direksiyonu çevirdiğiniz zaman uğultuyu çok daha rahat bir şekilde duyabilirsiniz. Uğultu haricinde direksiyonda sertleşmeler de  görülebilir.

Dikkat: Yağ Değişimine Önem Vermelisiniz.

Motor yağı ya da antifriz her bakımda kontrol edilir ancak nedense  direksiyon hidrolik yağı sorun çıkarana kadar kontrol edilmez.Özellikle Sadece seviyesi kontrol edilir, yağın genel durumu göz ardı edilir.Bundan kaçınmak gerekir.Direksiyon yağları kırmızı renkte olmalıdır, kıvamını korumalıdır. Birkaç bakımda bir yağı tazelemek, direksiyon power ve diğer sistemlerinin daha uzun ömürlü olması bakımından önemlidir. Bakım yaptırırken direksiyon yağının da kontrol edilmesine dikkat ediniz.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir