Akü Lambası Neden Yanar? Sürekli Yanıyor ?

Araçlarda Akü Arıza Lambası Sürekli Yanıyor ise bir arızanın habercisidir. Bu arızanın nereden kaynaklandığını öğrenmek ve çözüm üretmek için ise birkaç yer kontrol edilebilir.

Akü Lambası Sürekli Yanıyor İse

Akü Zayıf İse

Bazı durumlarda akü zayıfladığında artık şarj dinamosundan gelen akımı net olarak toplayıp depolayamayabilir. Bu gibi durumlarda da şarj dinamosu yanacaktır. Akü lambası yanıyor araç çalışmıyor Gibi şikayetlere de neden olmaktadır. Özellikle elektrikli direksiyon sistemi olan araçlarda akü ışığı yanıyor direksiyon sertleşiyor işe elektrikli direksiyon pompasına yeterli güç aktarılamaması nedeni ile söz konusu sorun yaşanıyor olabilir.

Çözümü : Akü voltajı, aracın kontağı açık fakat çalışmıyor iken ölçülerek akünün durumu hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer zayıflamış ise Arabanın aküsü Şarj Etme yöntemi ile doldurulmalı eğer şarj tutmayacak kadar eskimiş ve özelliğini kaybetmiş ise yenisi ile değiştirilmelidir.  Aşağıda Şarj Nasıl Ölçüler görebilirsiniz.

Voltaj Yetersizliği Durumunda Akü Lambası Yanabilir

Bazı durumlarda araçta normal aküsüne standart donanım haricinde araca bağlanan ve elektrik tüketen donanımlar sebebi ile voltaj eksikliği sorunu yaşanabilir. Bu gibi durumda araç her zaman değil fakat tüm donanımlar açıkken şarj lambası yakacaktır. Mesela teyp, farlar, sisler klima gibi tüm donanımlar aynı anda açık olduğunda böyle bir sorun yaşanıyor ise sorunun nedeni bu olabilir. Seyir Halinde İken Akü Lambası Yanması çoğunlukla Bu Nedenden Olabilir, Donanımları kapatınca sönüyor ise sorun budur.

Çözümü : Aracın elektrik ihtiyacını tam olarak karşılayabilecek bir akü tercih edilmelidir. Ayrıca şarj dinamosu arızası olup olmadığının kontrolü için söz konusu parça yine ölçülmeli ve voltaj değerleri düşük ise gerekli tamir ve bakım yapılmalıdır.

Kısa Devre veya Şase Problemleri

Bazı durumlarda aküye şarj dinamosu tarafından gerekli voltaj sağlandığı halde söz konusu lamba yanmaktadır. Bu durumda aracın sigorta kutusunda devre sorunları yada şase almama gibi sorunlar ortaya çıkmış olabilir.

Çözümü : Sigortalar tek tek kontrol edilir. Klima, far vb roleler tek tek kontrol edilerek sorunun kaynağı aranabilir.

Şarj Dinamosu Problemleri

Araç şarjı ortalama olarak 13-15 aralığında olmalıdır. Bu aralıktan daha düşük bir şarj voltajı durumunda araç uyarı olarak akünün şarj edilmediğini gösterge tablosunda akü lambası yanarak araç sürücüsüne aktarır.

Çözümü : İlk olarak voltaj ölçer aletlerle araç rölanti halinde iken akü kutup başlarına bağlanarak aküye şarj dinamosu tarafından sağlanan voltaj ölçülmelidir. Bu voltaj referans değerlerin altında ise şarj dinamosu kömürünün bitmesi yada arızası durumu ortaya çıkmış olabilir. Şarj dinamosu sökülerek gerekli parçalar değiştirilir ve sorun çözülmüş olur.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir