Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren merkezleri, Her araçta her tekerde bulunur, Ayrıca bir de fren ana merkezi mevcuttur. Toplamda 5 adet fren merkezi vardır. Peki Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şikayet tipine göre farklı arızalar mevcut demektir. Aşağıdaki farklı şikayetlerden sizin aracınızda görülen yada en yakın olan hangisi ise referans olarak kullanabilirsiniz.

Fren Hiç Tutmadığı Zamanda

Frenler basınçlı hidrolik yağının fren disklerine ya da kaliperlere balata aracılığı ile baskı yapması sayesinde tutar. Bu baskı da basınçlı hidrolik ile sağlanır. Sistemde basıncı azaltacak bir kaçak olması durumunda fren performansı tamamen ya da kısmen azalabilir, hiç tutamaz bir hale gelebilir

Ya da fren sistemi içerisinde hava olması yani halk tabiri ile hava yapma durumudur. Bu genelde aşınmış parçalar ya da kritik seviyenin altına düşen hidrolik yağı nedeni ile olur. Fren merkezlerinde hava olması pedal hareketi ile aktarılan basınçlı yağın fren merkezlerine ulaşmasını engeller ve frenler tutmaz.

Son bir ihtimal ; ana merkez kısmında yaşanabilecek bir arızadır. Çok nadir  görülse de bazı durumlarda yanlış takılan kampana ya da disk balataları da frenlerin kısmen az tutmasına sebebiyet verebilir.

Frenin Basılı Kaldığı Anda

Fren merkezinde hidrolik yağın giriş ve dönüş kısımları mevcuttur. Normal şartlarda fren pedalına bastığınızda fren pistonları hareket ederek frenleme gerçekleşir. Pedalı bıraktığınız an ise pistonlardaki hidrolik yağı, geri itme ile tekrar dışarı hazneye doğru itilir. Bu mekanizmada bir sorun var ise olası nedenleri tahliye deliğinin tıkalı olması yada fren pistonlarının takılı kalması olabilir.

Bir ihtimal de, fren ana merkezi arızalı olabilir. Nadir olarak fren hortumlarında meydana gelen sorunlarda frenin sıkmasına neden olabilmektedir.

Araç, Frene Basıldığında  Savrulma ya da Çekme Yaptığında

En sık karşılaşılan arızalardan birisi de aracın frene basınca bir tarafa doğru meyillenmesi durumudur. Bu durum frenlerin her tekerde aynı şiddette tutmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun birçok sebebi vardır.

Fren hidrolik hortumlarında tıkanıklık var ise tıkalı olan tarafın ters tarafına doğru çekme yapacaktır. Örnek vermek gerekir ise sağ tarafta tam fren performansı yok ise frene basınca, araç sola çekecektir. Bir diğer ihtimal de fren merkezlerinin arızalanmasıdır. Bu durum tek taraflı olarak gerçekleşebilir. Özellikle kampanalı fren sistemlerinde ayarların yanlış yapılması da her tekerin farklı frenleme değerlerinin olmasına sebep olur. Ayrıca Fren pistonlarında oluşabilecek arızalar ile olası yağ kaçakları da soruna yol açabilir. Fren hidrolik seviyesinde azalma olup olmadığı kontrol etmek gerekir.

Daha birçok fren arızası mevcuttur. Ancak yukarıda saydıklarımız en sık görülen fren merkezi arıza tipidir. Arıza frenlerle ilgili olunca ihmal etmek can güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ana fren merkezi arızası yaşadığınızı düşünüyor iseniz aracı kullanmadan bir çekici vasıtası ile yetkili ya da özel servise göstermelisiniz.

5 Yorum

“Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?” için 5 cevap

 1. Kerem dedi ki:

  Kolaygelsin benim aracim 93 dogan sl aracin westighouse arizalandi sifiriyla degisti fren cok guzel oldu fakat pedal eskiye gore daha yuksekte gibi duruyor sanki fene basinca eskisinden yuksekte basiyorum hissi veriyor bu durum normalmidir yoksa pedal ayari filan varmidir

 2. Cengiz dedi ki:

  Selam aleyküm arkadaşlar benim sorunum fren pedalı ni ne kadar pompalarsam sertlesmiyor frenle sorunum bir iki haftadır başladı araç 20-30 km yapıncaya kadar hiç bı şikayet yok ondan sonra fren pedalı çok gergin oluyordu hatta frenler sıkıyordu hava yapmış olabilir dediler bende az buçuk anlarım havasını almaya çalıştım sonra sol teker iyi tutar oldu sağ teker %50 gibi tutuyor du biraz daha uğraştım şimdi üç tekerde fren hiç yok sadece sol teker tutuyor oda en sonuna kadar iyice basarsan pedal da hiç sertleşme olmuyor herhangi bir parçada bozukluk varmı yada ben mi havasını alamıyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 3. admin dedi ki:

  Merhaba servofren a bağlı olan fren merkezi var orayı kontrol edin. Büyük bir ihtimal orasıdır sorunun olduğu yer.

 4. Osman AYDOĞAN dedi ki:

  Mrb benim aracın kampana firen merkezi değişti ama farklı farklı
  Sağ tarafdan firene basınca tıkır tıkır ses geliyor
  Bu arada araç 2004 skoda octavia A4 kasa Teskk ediyorum

 5. Mustafa dedi ki:

  Merhaba benim arabam passat b5.5 herzaman değil bazen frene ilk bastığında sona kadar gidiyor ayağımı çekip tekrar bastığında fren tutuyor neyden olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir