Akü Lambası Neden Yanıp Söner?

Araçlarda En sık karşılaşılan sorunlardan biriside akü şarj lambası yanıp sönüyor olması problemidir. Direkt olarak yanmaması ara sıra yanması yada sadece belli durumlarda yanması araç sahiplerinin kafasını fazlası ile karıştırmakta.

Akü Lambası Yanıp Sönüyor İse;

Elektrik Kaçağı Var İse

Aracınızda kısa devre durumları yada kaçak var ise kaçağın durumuna göre akü lambası yanıp sönebilir yada kızarma dediğimiz kısık bir ışıkla yanma belirtisi verebilir. Akü elektrik kaçağı ya da devre sorunları olup olmadığı kontrol edilmeli var ise sorun çözülmesi açısından kaçak bulunarak giderilmelidir.

Akü Lambası Ara Sıra Yanıp Sönüyor İse

Akü lambası bazen yanıyor bazen de sönüyor ise bir elektriksel şasi yada devre sorunu akla gelebilir. Bazı durumlarda bu tip arızalar ile karşılaşılmaktadır. Akü lambası yandığı zaman açık olan elektriksel donanımları kapatın, (Örnek olarak klima, sis farı, iç aydınlatma vs) Lambanın sönüp sönmediğini kontrol edin. Eğer bir bağlantı kuramaz iseniz şarj lambası yanmıyor iken bir kez voltaj ölçümü yaptırarak yandığı zaman tekrar voltaj ölçümü yapmanız gerekir. Voltaj değerleri referans değerleri ile her iki ölçümde de uyum gösteriyor ise sorun şarj dinamosu haricinde bir parçadan kaynaklı olabilir. Ancak değerler referans değerlerin altında ise şarj dinamosu arızasından söz edilebilir.

Akü Lambası Kısık ve sönük Ara Ara Yanıyor İse

Bazı durumlarda da şarj lambası kızarması denilen olay yaşanabilmektedir. Akü lambası tam olarak yanmaz ama kısık bir ışıkla yanar, sönük akü lambası ise şarjın yetersizliğini gösterir. Bu durum çoğu zaman akşamları ya da elektriksel donanımların birden fazlası çalıştığında ortaya çıkar. Mesela farlar sisler ve klima aynı anda açıkken şarj lambası yanıp sönüyorsa bu ihtimalden söz edilebilir. Bu gibi kızarma durumu ortaya çıktığında seyir halinde iseniz uygun bir kenara aracınızı alarak rölantide farları sisleri ve diğer elektriksel donanımları kapatınız. Lamba sönüyor ise akünüzün amper değerinin aracınızla uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz. Tüm donanımları aynı anda açarak voltaj durumunu kontrol ettiriniz. Bu şekilde sorunun kaynağını tespit edebilirsiniz.

Akü Lambası Gaza Basınca Sönüyor İse

Genellikle en sık karşılaşılan durumlardan ilkidir. Araç Çalışırken akü lambası yanıyor fakat gaza basınca sönüyor ise genellikle ilk akla gelen araç şarjının yeterli düzeyde olmamasıdır. Bu durum gaza basınca şarjın artması ile kesilir fakat diğer zamanlarda özellikle rölantide sorun devam eder. Araç rölantide çalışıyor iken alternatör (Şarj Dinamosu) voltajı ölçülmelidir. Bunu akü kutup başlarına takılan bir alet ile yapabilirsiniz. Rölantide yapılan ölçüm 13,7 – 15 aralığında olmalıdır. Bu aralıktan daha az bir voltaj var ise ve bu voltaj gaza bastığınız zaman artıyor ise şarj dinamosu arızası ihtimali vardır. Şarj dinamosu sökülerek gerekli parçalar tamir edilerek sorun düzeltilebilir

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir