Lpg Şamandıra Arızası Nasıl Giderilir, Tamiri Nasıldır?

Lpg Şamandıra Arızası Nasıl Giderilir, Tamiri Nasıldır?

Lpg Şamandıra Arızası Nasıl Giderilir, Tamiri Nasıldır?

Lpg Şamandıra Arızası Nasıl Giderilir, Tamiri Nasıldır?

LPG’li araçlarda PG tankı içerisinde tıpkı benzin şamandırasında olduğu gibi doluluk oranına göre inip çıkan bir mekanik kol bulunur. Bu kol benzin şamandırasının aksine sıvı seviyesine göre değil, basınç seviyesine göre hareket etmektedir.

Lpg Şamandıra Arızası Nasıl Giderilir, Tamiri Nasıldır?

Şamandıra mekanik bir kol ve bu kolun konumunu ölçen elektromanyetik bir düzenektir. Arıza var ise öncelikle birkaç noktayı kontrol etmek gerekir. Aşağıda sırası ile verilmiştir. LPG Şamandıra Arızası Tamiri İçin;

LPG Depo Göstergesi Kontrol edilir

LPG tankının üzerinde bulunan göstergenin bozulma ihtimali çok daha yüksektir. Maliyeti düşük ve değişimi oldukça pratik olan bu parçanın yenisi takılarak kontrol edilir.

LPG Düğme ve Gösterge Arası Tesisat Kontrol Edilir

Düğmenin elektrik tesisatı ve düğme göstergesine gelen kablolar genellikle aracın alt kısmından verimsiz bir izolasyon yardımı ile düğme tertibatına ulaşır. Aracın alt kısmını sürtme durumlarında ya da zamanla yıpranmaya bağlı olarak bu tesisatta sorunlar olabilir Bu sebeple depo şamandırasından önce kablolarda sorun olup olmadığı kontrol edilebilir.

LPG Şamandıra Arızası Tamiri Nasıl Yapılır

Tamir işlemi için deponun içerisindeki tüm gaz tahliye edilerek boşaltılır. Sonrasında tankın içi açılarak şamandıra dışarı alınır. Çoğunlukla şamandıranın mekanik aksamlarında yaşanan sorunlar nedeni ile takılı kalma sıklıkla görülebilir. Ancak bazı durumlarda şamandıranın oynadığı, mekanik kolun yamulması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda tankın oval kenarlarının olması ve dar alanı bulunan bir yer olmasından dolayı şamandıra kolu tank çevresine takılarak doğru göstermemeye başlamış olabilir.

Tüm bu ihtimallerin hangisinin yaşandığını bilebilmek için tankın açılıp şamandıranın dışarı alınması gerekecektir. Bu şekilde LPG şamandıra arızası giderilir.
Tüm bu olasılıkların hepsi, depodaki LPG durumunun göstergesine yanlış yansımasına neden olur. Tüm bu parçalar LPG Şamandıra Arızası belirtileri verecektir.

Ancak LPG aksamları arasında tank şamandırasının en az arızalanan parçalardan biridir. Çoğunlukla sorun farklı parçalardan kaynaklanıyordur.

Lpg Gaz ve Benzin Kesici Arızası Nasıl Anlaşılır? konusu hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayın

Regilatör LPG Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır? konusu hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayın

LPG’li Araç Su Eksiltmesi Sorunu? konusu hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayın

2 Yorum

“Lpg Şamandıra Arızası Nasıl Giderilir, Tamiri Nasıldır?” için 2 yanıt

  1. Enver Arslan dedi ki:

    Lpg şamandırasının arızali olması araçta silkeleme cekiş düşüklüğü ve reğulatör basıncında sorun yaşatırmı?
    Şamandıram arızalı ama sıkıntım şu
    Depo full iken bir sıkıntı yok ama azaldığında ani hızlanmalarda titreme yapıyor?

  2. Günay Sakarya dedi ki:

    LPG tankının dolum yapmamasının sebebi ne olabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir