Araba Harareti Nasıl Düşürülür, Motor Suyu Sıcaklığı?

Araba Harareti Nasıl Düşürülür, Motor Suyu Sıcaklığı?

Araçlarda hararet yükseldiği zaman, motor suyu sıcaklığını düşürmek için yapılması gereken tek bir yöntem yoktur. Aracın neden hararet yaptığına göre harareti düşürmek için kullanılacak yöntem de değişecektir. Peki Arabanın Harareti Nasıl Düşürülür?

Arabanın Normal Harareti Kaç Olmalı :

“Hararet 90-80 derecelere geldiğinde normal dereceler sayılır ve motor stop edilebilir. Yüksek derecelerde stop edilmesi tavsiye edilmez. Araç motoruna hasar verebilirsiniz “Öncelikle hararetin sebebini  bilmek gerekir. Örnek vermek gerekir ise radyatör fanı arızası sebebi ile hararet yaptı ise seri bir sürüş harareti düşürecek iken devirdaim pompası sebebi ile hararet yaptı ise arttıracaktır. Bu yüzden ne olduğunu bilmeden kulaktan dolma bilgiler ile yapacağınız işlemler harareti düşürmek bir kenara yükseltebilir.

Önce Sorunu Bulmaya Çalışmak Gerek.

Aracınızın harareti yüksekken hemen ön kısımda fanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Eğer Fan Çalışmıyor İse;

Aracı seri şekilde kullanarak önden hava almasını sağlayarak radyatör suyunu soğutarak motor hararetini düşürebilirsiniz.
Kaloriferleri son devir sıcak ayarda açarak kalorifer peteğindeki suyun sıcaklığını düşürerek harareti azaltabilirsiniz.

Eğer Fan Çalışıyor ve radyatör kısmen soğuk ise ;

Araç devirdaim yapmıyor olabilir. Bu durumda motor içerisindeki sıcak suyun radyatördeki soğuk su ile değişimini sağlamak gerekir. Bu en zor olanıdır. Ustalık bilginiz yok ise yapamayacağınız bir işlemdir ve çoğunlukla sonu kötü bitebilir.

Çözümü

Radyatöre motordan dönüş su hortumunu çıkarmanız ve motor suyu haznesine sürekli su eklemesi yapar iseniz motor içerisindeki suyu dışarı akıtarak yerine soğuk su eklemiş olursunuz ve bu sayede araç harareti düşer. İdeal seviyelere düştüğünde 80-90 c aracı stop edebilirsiniz. Sonrasında araç servise çekilmesi gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hangi hortumun motordan gelen sıcak su hortumu olduğunu anlayamamanız durumunda işlerin daha kötüye gitmesi riski vardır. Araç hakkında tamir bilginiz yok ise kendiniz yapmayınız. Ayrıca eldiven ve uzun karga burnu gibi ekipmanlar gerekir. Hortumu çıplak elle ve tornavida ile söker iseniz bir anda çıkacak sıcak ve basınçlı hava ileri derecede cilt yanıklarına neden olabilir. Bu yüzden aracınız canınızdan önemli değildir, hararet yapması daha iyimser bir sorundur.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir