Viraj Demir Lastiği Sesi ?

Viraj Demir Lastiği Ses Yapar mı ? Bu parçanın kopması ya da yırtılması kimi zaman da sağlam olmasına karşın gıcırtı ya da lokurtu sesleri en sık şikayetlerdendir.

Bu nedenle bu konumuzda viraj demir lastiği sesi için çözüm önerilerine göz atacağız.

Viraj Demir Lastiği Sesi Nasıl Kesilir?

Öncelikle söz konusu parçanın sağlam olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Sağlam ancak ses yapıyor ise çözüm önerilerini uygulayabilirsiniz. Ama sağlam değil ise ne yaparsak yapalım sesi kesmenin tek yolu değişim olacaktır. Viraj demir lastiğini kontrol etmek için aracın ön tekerlerinin hemen arkasından aracın altına baktığınızda oradan geçen bir demir ve 2 adet burç göreceksiniz. Bu burçlara araçla ilgili bilgileriniz var ise kendiniz anlayabilirseniz siz bakabilirsiniz. Eğer anlamıyor iseniz ön takım kontrolü yapan yerlere (rot balans yapan yerler bakarlar) gösterebilirsiniz. Parça sağlam ise aşağıdaki çözüm yolları uygulanabilir:

1 – Yağlama Yaparak Viraj Demiri Sesi Kesme: Özel sıvı tüp yağlar kullanılmalıdır. (bu yağları rot balans ustalarından ya da servisten bilgi edinebilirsiniz. Reklam olmaması sebebi ile burada belirtemiyoruz). Her iki burcun temas kısımlarına çok az miktar sürülebilir. Fazla sürülür ise toz toplama gibi sorunlar yaratacağı için parçanın ömrünü kısaltabilir.

2 – Bağlantıları Kontrol Edin : Viraj demiri, burçlar ve burçların bağlı olduğu halka montajlar ile şasi kısımlarına yada alt travest kısmına bağlıdır. Bu bağlantılarda gevşeme yada boşluk olup olmadığını kontrol edin. bu durum da ses oluşumuna sebep olabilir.

3 – Viraj Demirinin Tam Yerine Oturup Oturmadığını Kontrol Edin : Viraj demiri bazen tam olarak yerinde olmayacak bir miktar sağa ya da sola kayabilmektedir. Bu da ses sorunlarına neden olur. Tam ortalı olup olmadığını kontrol edin eğer değil ise bir usta ya da servise giderek yerine oturtulmasını sağlamalısınız, ses kesilecektir.

Bu 3 aşama sonrasından muhtemelen ses kesilecektir. Ancak tekrar etmekte fayda var ki viraj demiri ya da demir lastiğinde sorun olmadığı halde oluşan sesler için çözüm yollarıdır. Eğer parçada ya da burçlarda bir arıza varsa ne yaparsanız yapın fayda etmez ve değiştirilmesi gerekir.

Önemli Uyarı : Herhangi bir araç bilginiz ve tamir tecrübeniz yoksa bu işleri bir ustaya yaptırın. Yanlış bir uygulama yapmak aracınıza zarar verebilir.

Viraj Demir Lastiği Nedir?

Viraj demiri, iki ucunda z rotlara bağlı olan ve tekerler hareketlerinin aşağı yukarı kombine olarak yapılmasını sağlayan bir parçadır. Bu parça iki uçtan  rotlara bağlıdır ve aracın üzerine monte edildiğinde esneme ve dönme hareketleri için bağlantı noktalarına lastik burç koyulur. Viraj demir lastiği bu parçadır. Araçta ses olmaması ve viraj demirinin hareketlerinin araca ve demirin kendisine zarar vermemesi için önemli bir parçadır. Ön tarafta ve arka tarafta bulunur.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir