Araç Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır, Biterse Ne Olur?

Araç Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır, Biterse Ne Olur?

Araçlarda klima gazının bitip bitmediğini anlamak için bazı test araçları mevcuttur. Kendinizin de kontrol edebileceği noktalar vardır ancak pek profesyonel sayılmaz. Peki Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Bunun için özel basınç ölçüm cihazları bulunur. Klima gazının olması değil, doğru miktarda ve basınçta olması tam olarak tatmin edici soğuk üretebilir.

Ancak tamamen boş mu dolumu anlamak için bir yöntem mevcuttur. Bu yöntem klima gaz dolum ağzını kontrol etmektir. Fakat bunu yapmadan önce elinize eldiven giymeli ve ucun uçlu bir tornavida kullanmalısınız. Elinize ya da vücudunuza klima gazının temas etmesi zararlıdır.

Klima Gazı Kontrolü İçin Yöntem : Aracın klima dolum ağzı aynı lastiklerdeki iğne supaplar gibidir. Ucuna tornavida ile basarsanız basınçlı gaz çıkarsa dolu çıkmaz ise boştur. Bunu uzaktan uzun bir tornavida ile yapın, kafanız ve gözünüze gelebilecek açılarda durmayın. Eldiven kullanın. Hiç araç bakım tecrübeniz yok ise mümkünse işi bir ustaya bırakın. Aksi halde gözle ve ciltle temasında ciddi sorunlara sebep olabilir.

Klimanız yeterince ya da hiç soğutmuyor ise olası diğer arızalardan olan klima kompresörü arızasını göz önünde bulundurun.

Araç Klima Gazı Biterse Ne Olur?

Klima kompresörü devreye girmez,
Klima soğutmaz.
Genellikle bir kaçak olduğu akla gelir.
Klima Gazı Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?
Araç klima gazı yerine başka özel köpüren solüsyonlar ile doldurulur bu solüsyon kaçak olan bölgeden dışarı çıkarak kaçak bölgelerinin tespit edilmesini sağlar. Söz konusu yerler tamirat ya da değişim yapılarak sorun ortadan kaldırılır.

Klima Gazı Ne Kadar Sürede Biter?

Bunun belli bir süresi yoktur. Olası bir kaçak olmaması durumunda klima sistemine ve araçtan araca değişir. Ancak yıllarca kullanılması mümkündür. Her yıl klima gazı yeniliyorsanız aracınızda bir sorun var demektir. Normal şartlarda klima gazı o kadar sık değişen ya da yenilenen bir şey değildir.Bu gibi bir sorun yaşıyor iseniz kaçak tespiti yaptırmanız gerekir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir