Araç Klima Kompresörü Devreye Girmiyor ya da Girip Çıkıyorsa?

Araç Klima Kompresörü Devreye Girmiyor ya da Girip Çıkıyorsa?

Araçlarda klima arızalarında en sık karşılaşılan durumlar klima kompresörünün hiç devreye girmemesi ya da girip çıkması sorunlarıdır. Bu sorunlar kimi zaman oldukça küçük parça ve noktalardan kaynaklı arızalar olabilmektedir.

Araç Klima Kompresörü Devreye Girmiyorsa Sebebi Nedir?

Klima Çalışmadığı durumlarda genellikle ilk kontrol edilen değil, son kontrol edilen parça klima kompresörü olmaktadır. Bu nedenle klima kompresörünün arızalı olup olmadığını anlamak için öncelikle diğer parçaları kontrol etmek gerekir. Klima Çalışmıyorsa Kompresör arızalıdır demek için sırası ile kontrol edilmesi gereken yerler ise;

1 – Klima Gazı Var MI Kontrol Edin

Araçta klima gazı olmadığı zaman, klima kompresörü devreye girmez. Bu nedenle ilk ve en kolay kontrol edilebilecek nokta klima gazının olup olmadığıdır. Klima gaz basım ağzına uzun tornavida ile bastığınızda basınçlı gaz çıkıyor ise, gazı TAM demektir. Gaz basıncı yok ise klima gazı OLMADIĞI için kompresör çalışmıyor anlamına gelir.

2 – Klima Sigorta Rolesini Kontrol Ediniz.

Eğer klima kompresörü hiç çalışmıyor ise elektrik gelmeme gibi bir durum olabilir. Bunun tespiti için sigorta kutusunda bulunan klima rolesini değiştirerek tekrar kontrol etmelisiniz. Şunu unutmayın ki hiç çalışmayan bir kompresör çalışıp soğutmayan kompresörden daha iyidir ve çözümü genelde daha basittir.

3 – Klima Tesisatını Kontrol Edin.

Gazı tam rolesi ve sigortası sağlam ise kompresörün soketlerini ve elektrik gelip gelmediğini direkt olarak kablolarından ve tesisatından kontrol edin. Ara kısımlarda kopukluk olması sıklıkla yaşanan bir sorundur.

4 – ECU’den Kontrol Edin.

Bazı araçlarda klima düğmesi, direkt olarak elektronik kontrol ünitesi vasıtası ile kompresöre talimat gönderir. Bu aşamada beyinsel bir arıza kaydı var ise klima yine çalışmayacaktır.

5 – Düğme tertibatını Kontrol Edin.

Klima A/C Düğmesinde sorun olabilir. Bu da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Klima düğmesinin sağlıklı olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu aşamadan sonra hala sorununuz düzelmezse, kompresör arızası konusuna yoğunlaşabilirsiniz. Yukarıda saydıklarımız genellikle en sık karşılaşılan sorunlar arasındadır ,ancak bazı nadir durumlarla gerçekleşen klima kompresöründen bağımsız farklı arızalarda olabilir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir