Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder?

Birçok araç kullanıcısı, Sigortadan perte çıkan araçlarında ödeme konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunların yaşanmaması için sigorta şirketinin aracınızın değerini nasıl belirlediğini ve kaskoda yazan araç bedelinin ne önemi olduğunu bilmeniz, olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi için son derece önemlidir.

Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder?

Kasko Değeri Ne Anlama Geliyor?

Kasko değeri, hazine müsteşarlığın tarafından belirlenen, araçların kasko yapılırken baz aldığı bir rayiç bedeldir. Çoğu araç sahibi aracı perte çıktığında kendisine bu tutarın ödeneceğini düşümektedir ancak kasko değeri, size ödenecek tutar değildir. Sadece kasko firmasının, kasko pirimini ayarlamasında baz aldığı bir rakamdır. Bu sebeple o rakama bakmayınız.

Ödenecek Para Nasıl Belirleniyor?

Ödenecek tutar aracınızın özellikleri ve durumuna göre eksperler ve sigorta şirketleri tarafından araştırılır ve hazırlanan ikinci el bedeli doğrultusunda belirlenir.

Örnek Olarak :

2014 Honda Civic Sahibisiniz ; Aracınız 100,000 Km ‘de 3 parçasında boya vardı. Bir başka kişinin de aynı aynı marka ve modelde olan aracı perte çıkıyor. Onun ise aracı daha 2,000 Km’de ve değişensiz, boyasız yani orijinal. Her iki araç sahibine de kasko değeri yani aynı ücret ödenmiyor. Aracınızın ikinci el bedeli belirleniyor ve sigortalıya bu bedel ödenir. Kasko değeri ödenmez. Araç hasar aldığı günden önce oluşan hasarlar , değişen durumu, boya durumu, aracın kilometresi , rengi gibi birçok özelliği dikkate alarak eksperler aracın ikinci el değerini araştırarak size bir teklif sunar. Bu teklifi birçok kullanıcı beğenmez. Aslında bunun nedeni herkes kaskodan yüksek para almak ister. 2. el olarak satsa 50,000 TL’ye satacağı aracı, pert olunca bir anda 55,000 ödeme almak ister.
Kaskosuz Araç Pert Olursa Ne Olur?: Kaskodan perte çıkan araç için de trafik sigortasından perte çıkan araç için de prosedür aynıdır.

Aracınız Sıfır ve İlk Yılı İse Durum Farklı?

Sadece sıfır araçlara özel bir durum kaskolar da söz konusudur:Kaskoda sıfır bir araca ilk defa kasko yaparken yeni değer klozu eklenir. Bu kloz şu anlama gelmektedir. Araç ilk sene içinde tam ziya yani ağır hasarlı olma durumu ile karşı karşıya kalır ise ikinci el bedeli ve özellikleri göz önüne alınmadan anahtar teslim bedeli sigortalıya ödenir. Bu sadece sıfır araçlara özgü bir durumdur. Eğer aracınız sıfır ise ve kaskonuzda yeni değer klozu dahil edilmiş ise aracınızın anahtar teslim ödemesini alacaksınız anlamına gelir.

Örnek Olarak :

2014 Honda Civic Sahibisiniz diyelim. Aracınız 100,000 Km ‘de 3 parçasında boya vardı. Bir başka kişinin de aynı aynı marka ve modelde olan aracı perte çıkıyor. Onun ise aracı daha 2,000 Km’de ve degişensiz, boyasız yani orjinal. Her iki araç sahibine de kasko değeri yani aynı ücret ödense, haksızlık olmuş olmaz mı. İşte bu sebeple aracınızın ikinci el bedeli belirlenerek sigortalıya bu bedel ödenir. Kasko değeri ödenmez. Araç Hasar aldığı günden önce oluşan hasarlar , değişen durumu, boya durumu, aracın kilometresi , rengi gibi birçok özelliği dikkate alarak eksperler aracın ikinci el değerini araştırarak size bir teklif sunar. Bu teklifi birçok kullanıcı beğenmez. Aslında bunun nedeni herkes kaskodan yüksek para almak ister. Aslında 2. El olarak satsa 50,000TL’ye bırakacağı araçı, pert olunca bir anda 55,000 ödeme almak isteriz. Bunu okurken hayır ben öyle değilim deyip inkar etmeyin. Bu hemen hemen her insanda görülen bir durum.
Kaskosuz Araç Pert Olursa Ne Olur: Kaskodan perte çıkan araç için de trafik sigortasından perte çıkan araç için de prosedür hemen hemen aynıdır.

Aracınız Sıfır ve İlk Yılı İse Durum Farklı:Sadece sıfır araçlara özel bir durum kaskolar da söz konusu. Kaskoda Sıfır bir araca ilk defa kasko yaparken yeni değer klozu eklenir. Bu kloz şu anlama gelmektedir. Araç ilk sene içinde tam ziya yani ağır hasarlı olma durumu ile karşı karşıya kalır ise ikinci el bedeli ve özellikleri göz önüne alınmadan anahtar teslim bedeli sigortalıya ödenir. Bu sadece sıfır araçlara özgü bir durumdur. Eğer aracınız sıfır ise ve kaskonuzda yeni değer klozu dahil edilmiş ise aracınızın anahtar teslim ödemesini alacaksınız demektir.

Bedele İtiraz Edilebilir mi? Nasıl Edilir?

Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder konusunda aracınızın değerinden daha aşağıda bir rakam ile karşılaşır iseniz itiraz etme hakkınız bulunuyor.

Bu fiyat size bir ibraname yolu ile bildirilir ve imzalayarak onaylamanız istenir.Ancak imzalamaz ve itiraz ederseniz dosyanız sigorta şirketi tarafından incelenir size yeni bir fiyat teklif edilir ya da aynı fiyatı kabul etmeniz ya da aracın onarılması opsiyonları ile ibraname size geri gönderilir. Eğer fiyatı yükseltirler ise başarılı olduğunuz anlamına gelir  ve alacağınız para artacaktır. Fakat aynı fiyat gelirse ve siz bu fiyatı kabul etmezseniz, aracı perte çıkaramayan sigorta şirketi aracın tamirine karar verebilir. Bu aşamada iki tercih şansızın var demektir:Ya bu ücreti kabul edersiniz ya da aracınız onarılacak.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir