Baskı Balata Değişim Süresi ve Fiyatı Ne Kadardır?

Baskı Balata Değişim Süresi ve Fiyatı Ne Kadardır?

Baskı Balata Değişim Süresi ve Fiyatı Ne Kadardır?

Baskı Balata Değişim Süresi ve Fiyatı Ne Kadardır?

Araçlarda sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz araçlarda bulunan baskı balatalarının değişim ihtiyacıdır. Peki Baskı Balata Değişim Süresi ve Fiyatı Ne Kadardır?

Araçlarda yer alan baskı balatalar motor ile araçta yer alan yürüyen aksamları birleştiren parçalardan biridir. Bu parçalar çoğunlukla halka şeklinde iki diskten oluşmaktadır. Bu iki disk arasında bir balata yer alır. Ve bu balata araç içindeki aktarmanın yumuşak bir şekilde sorunsuzca çalışmasını sağlar.

Debriyaj baskı balata olarak da bilinen baskı balataların ömrü genellikle aracın kullanım şekli ile doğru orantılıdır. Baskı balatalar zaman geçtikçe işlevini yitiren, özelliğini yani işlevini yitiren araç parçalarından değildir. Standart fabrikasyon verilerine göre aracın 4 yılda, 60.000 km’ de bir baskı balataların değişimi önemli bir şekilde tavsiye edilmektedir.

Baskı balata ömrünü kısaltan bazı faktörler nelerdir?

  • Acemi şoförlük:kalkış esnasında yanlış vites kullanmak ve yine kalkış esnasında aracı silkeleyerek kalkış yapmak.Bu durum önemli derecede baskı balatalarının ömrünü etkilemektedir.
  • Ayağını sürekli debriyaja basanlar ya da sürekli yarım debriyajda bulunan sürücüler ile yokuş çıkar ya da inerken aracı el freni yerine yine yarım debriyaj ile dengede tutmaya çalışanlar aracın baskı balata ömrünü kısaltmaktadır.
  • Araçta orijinal baskı balata kullanmayan, 60.000 km’ yi aşıp, 200.000 km’ lere dayananlar da baskı balataların ömrünü etkilemektedir.

Baskı balataların değişim fiyatı :

Baskı balata değişiminin yapılmasında maliyeti arttıran en önemli unsurlar bu iş yapılırken orijinal parça kullanıp kullanılmaması ve uygulanan işçiliğin nasıl olduğudur.

Genel bir rakam vermek gerekirse bu değişim işi sanayilerde çoğunlukla 300 ile 400 TL arasında bir fiyata olmaktadır. Tabi bu fiyat işçilik fiyatıdır ve iki katına kadar çıkabilmektedir. Değişecek parçaların fiyatı ise 400 TL’ den başlayarak 1000 TL’ ye kadar çıkabilmektedir. Bu fiyat orijinal parçalarda 2,5 kat artabilmektedir.

Değişim konusunda sıkıntı yaşamamak için  mutlaka orijinal parça kullanmanızı tavsiye ederiz.(orijinal parçaların kullanılmaması durumunda diğer parçalara uygunluk araç için söz konusu genellikle olmamaktadır, bu yüzden uyum konusu sıkıntısı yaşamamak için biraz daha maliyetli olsa da orijinal parça kullanılması önemle rica olunur) ve aracınızı işin ehli bir ustaya teslim etmelisiniz.

Bunları okudunuz mu?

Baskı Balata Performansı, Hızı ve Yakıtı Etkiler mi? Yazıyı okumak için tıklayın.

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir