Benzin Şamandıra Arızası Nasıl Anlaşılır?

Benzin Şamandıra Arızası Nasıl Anlaşılır?

Benzin Şamandıra Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda benzin göstergesinin çalışmaması durumunda genelde ilk akla gelen arıza türü benzin şamandıra arızasıdır. Fakat bu tip sorunların şamandıra harici birçok kaynağı da olabilmektedir. Peki Benzin Şamandıra Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda Benzin Şamandıra Arızası Nasıl Anlaşılır, arızalı olduğunu anlamak için bakmanız gereken yerler ve yöntemler sıralanmıştır.

Benzin Şamandıra Arızası Nasıl Anlaşılır?

OBD Cihazına Bağlanmalı

Araç ECU (Araç Motor Beyni) OBD ile bağlanıldığında benzin durumu ile ilgili verilere ulaşılabilir. Bu veriler alınamıyorsa benzin şamandırası arızalı olabilir yada soket veya elektrik bağlantı sorun ortaya çıkmıştır.

Gösterge Arızası Kontrol Edilmeli

Çoğunlukla araç göstergesinde bir arıza meydana geldiğinde depo şamandırası doğru veriler gönderse bile araç göstergesinde bu verileri göremezsiniz. Göstergenin doğru çalışıp çalışmadığını anlamak kolaydır. Şamandıranın soketi 4 pinlidir. Bu pinlerden (kablolardan) ikisi benzin pompası için diğer ikisi ise şamandıra içindir. Şamandıra için olan ikisini direkt bağladığınızda , araç göstergesinde depo full olarak görünmeli. Eğer görünmüyor ise şamandıra değil göstermenizde arıza vardır. Fakat bu işlemi bir elektrikçiye ya da servise yaptırmalısınız. Çünkü doğru kabloları teyit etmek son derece zordur yanlış yapılan işlemler üzücü sonuçlar ortaya çıkabilir. Lütfen bu kontrolü yapmasını ustanızdan isteyiniz. Aşağıda fotoğraf olarak kablolar görünmektedir.

Kablo Bağlantıları Kontrol Edilmeli

Seçenek hangi kablonun neye ait olduğunu bilen araç ustaları, elektrikçiler ya da yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Kablo tesisatında sorun olup olmadığı kontrol edilebilir.

Eğer hiçbir noktada sorun yok ise benzin şamandırası arızası ihtimali kuvvetlenmektedir. Bu durumda şamandıra sökülmeli; tamiri ya da değişimi şeklinde işlem sonlandırılmalı.

Çoğunlukla  tüm markaların orijinal benzin şamandıraları son derece pahalı parçalardır. Pompa ile birlikte takım halinde satılırlar ve çoğu zaman araç sahiplerini orijinal parça ekonomik olarak zorlayabilmektedir. Bu sebeplele kesinlikle orijinal parça kullanmalısınız, ancak pompa ile birlikte değiştiği için yerli ya da ithal  fark etmez . Kaliteli ve garantili parçalar ile değişiminin yapılmalıdır.

Pompayı Kullanmaya Devam Edebilirsiniz

Eğer benzin şamandırası değişecek ise bazı araçlarda şamandıra içerisinden pompanın sökülebildiği tip sistemler mevcuttur.

Ancakbu araçtan araca farklılık gösterdiği için eğer aracınız bu duruma uygun ise ve orijinal parça alamıyor iseniz, mevcut sağlam pompanızı sökerek yeni aldığınız şamandıra sistemine takabilirsiniz. Bunun için aracınızın uyumlu olup olmadığını kontrol ederek araştırınız.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir