Buji Yağlanmasının Sebepleri ve Çözümü Nedir?

Buji Yağlanmasının Sebepleri ve Çözümü Nedir?

Buji Yağlanmasının Sebepleri ve Çözümü Nedir?

Bujinin görevi motorda ateşlemeyi yapmaktır. Oldukça önemli bir parçadır. Bujiler, çok küçük parçalardır ve bu parçaların bozulması durumunda küçük parçanın büyük mekanizmanın çalışmamasının zorlamasına ve hatta çalışmamasına sebebiyet verir. Bujilerin arızalanması motordaki en büyük sorunlardan biridir. Araçta bujilerin yağlanma sorunu var ise bunu anlayabilirsiniz.Bujileri çıkarıp baktığınızda bujilerin uç kısımlarında yağları fark edebilirsiniz. Peki Buji Yağlanmasının Sebepleri ve Çözümü nedir?

Bujilerin yağlanması araç ömrünü kısaltır.

Buji Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Pistonların ve silindirlerin aşınması yüzünden bujiler yağlanabilir. Bununla birlikte karterden yağ sızması görülebilir: Böyle bir durumda kesinlikle en yakın servisten destek almalısınız.

Yağlama sisteminde kullanılan yağa dikkat etmelisiniz bu yağ bujilere geçerek bujilerin yağlanmasına sebebiyet verebilir.

Farklı yollardan, silindire yağ sızabilir. Bu sızıntı ise segmanların aşınmasından dolayı oluşabilir  ya da yağ keçesinin aşınmasından dolayı görülebilir. Bu durumlara dikkat etmekte fayda var.

İki zamanlı bir motora sahip araçta,  yani motosiklet tarzı araçlarda bunların bujilerinde oluşacak yağlanma bazen benzinin içerisinde katılan iki zamanlı motor yağını fazla koymaktan kaynaklanabilir. Bu tarz katkı malzemeleri fazla miktarda kullanılmamalıdır; kullanılıyorsa buji yağlanması ile karşılaşılabilir. Benzine katılan yağın, dibe çökme ihtimali vardır. bunun sonucunda da bujilerinizde yağlanma oluşabilir.Bu da egzozdan gelen dumandan anlaşılabilir. Fazla duman atıyorsa ve rengi koyuysa aracınız yağlanmış demektir.

Buji Yağlanması Nasıl Anlaşılır?

Bujilerin yağlanması sonucunda en çok  motor etkilenmektedir.Bu yüzden ilk tepki motordan gelir. Motor  teklemesi ve araç performansı düşüklüğü görülür. Bunların nedeni  bujilerdeki yağdır. Çünkü ateşlemeye izin vermez.

Böyle bir sorun varsa ve buna müdahale etmekte gecikilmişse motor yağ yakar  ve  yakıt tüketimi artar. Ayrıca araçta bulunan motor koruma yağında  da azalmalar görülür. Motor yağının tükenmesi , aracın motorunun hızlı yıpranmasına ve motorun kitlenmesine sebebiyet verecektir.

Buji Yağlanmasının Çözümü

Yağ yakan motorlar için kullanılan özel katkı malzemeleri kullanılabilir. Bu da motorun ömrünü biraz daha uzatır.

Bujilerde yağlanma var ise bunun sebebi de çatlaklardan oluşuyorsa; bunun çözümünde ustaya danışılarak çatlaklar silikon ile kapatılabilir.

Bunları okudunuz mu?

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır? Buji Arızasının Belirtileri Nelerdir? Yazıyı okumak için tıklayın.

Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir