Yağ Lambası Yanıp Sönüyor İse Nedenleri Nelerdir?

Motor yağ ışığı, gösterge panelindeki en önemli ikaz ışıklarından birisidir. Sırası ile daha sonra hararet göstergesi yer alır. Peki Yağ Lambası Yanıp Sönüyor İse Nedenleri Nelerdir?

1 – Yağ Lambası Hiç Yanmıyorsa;

Normal şartlarda yağ lambasının aracın kontağını açtığınızda sabit olarak yanması, araç çalıştığı anda ise sönmesi gerekir. Eğer araçta kontağı açtığınızda yağ ikaz ışığınız hiç yanmıyorsa sorun var demektir. Çoğunlukla bu arızasının olası nedenleri :

Yağ ışığı ampulü patlak olabilir.

Yağ müşürü arızalı olabilir.

Yağ müşürünün soket bağlantısında temassızlık olabilir.

Müşür ve gösterge arasındaki kablo tesisatında kopukluklar olabilir.

Bunlar haricinde nadir görülen farklı sebepleri de olabilir. Bu tip bir sorun yaşıyorsanız ilk olarak bunları kontrol etmelisiniz.

2 – Yağ Lambası Yanıp Sönüyor İse;

Bu durum çoğunlukla araçta, aracın kullanılmasına devam edilmesinin riskli olduğu arıza tiplerin ECU tarafından algılanması sonrasında gerçekleşebilir. Bahsi geçen yanıp sönme  sürekli yanıp sönme şeklindedir.

Uzun aralıklarla değil, kısa aralıklarla yanıp sönme olarak görülür. Özellikle bu durumda araç motor arıza lambası da yanar ve yağ ışığına eşlik eder.

Peugeot marka araçlarda sıvı seviyelerinde eksiklik olması durumunda ilk çalıştırmada 3 kez yanıp sönmesi de görülebilmektedir. Tabi bu durum araç markalarına göre farklı anlamları olabileceği için mutlaka bu tip bir arızanın var ise aracı kullanmaya devam etmemeli aracı stop ederek bir çekici vasıtası ile araç özel yada yetkili servise çekilerek tamiratının yapılması gerekir.

3 – Yağ Lambası Sürekli Yanıyor İse;

Bu durumda araç yağ basıncının olması gerektiğinden daha az olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda aracın kesinlikle kullanılmaya devam edilmemesi gerekir. Aksi halde araç yağsız olma ihtimalinden ötürü motorun kullanılamayacak kadar aşınması durumu gerçekleşebilir.

Yağ müşürü arızalı olabilir.

Yağ pompası tıkanmış olabilir.

Yağ pompası arızalı olabilir.

Yağ müşürü arızası hariç diğer 2 arıza motorun ömrü açısından son derece tehlikeli arızalardır. Hemen çözülmesi gerekir.

4 – Yağ Lambası Yanıyor Gaza Basınca Sönüyor İse ;

Çoğunlukla, yağ basıncının rölantide düşük kaldığı, gaz verilen durumlarda devirle beraber basıncında arttığı durumlarda görülür. Bu tip bir arıza var ise, olası birkaç sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu sebepler ise;

Yağ seviyesi az olabilir. (Yağı kontrol edin)

Yağ pompası arızalı ya da tıkalı olabilir.

Yağ müşürü arızalı olabilir.

Yağ kalitesi ve akışkanlığı bozulmuş olabilir.

Normalden daha kalın ya da araca uygun olmayan yağ kullanılmış olabilir.

NOT: Yağ lambası arızası son derece tehlikeli ve ciddiye alınması gereken bir arıza çeşididir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir