Dizel Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Dizel araçlarda ateşleme söz konusu değildir. Bu nedenle aracın çalışması için sıkıştırma, yakıt gereklidir. Dizel araçlarda aracın çalışması iki fazlı olarak gerçekleşir. Peki Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç sabahları çalışmakta zorlanır. Motor ısındıktan sonra tekrarlamaz.
Egzozdan duman atma görülebilir.
Motor soğukken tekler, vuruntulu çalışma sıklıkla gözlemlenir.
Motor arıza lambası yanabilir.
Bazı durumlarda (Soğuk Havalarda) araç hiç çalışmayabilir.
Bu belirtiler aracınızda mevcut ise sorunun kızdırma bujisi arızası nedeni ile olma ihtimali vardır. Ancak bu belirtiler farklı tip arızalarda da ortaya çıkabildiği için sorunun gerçekten kızdırma bujileri olup olmadığını anlamak için birkaç kontrolün yapılması gerekmektedir.

Kızdırma bujisinin sigortası kontrol edilmeli
Kızdırma bujisine elektrik gidip gitmediği kontrol edilmeli
Role aksamı gözden geçirilmeli
Hiçbir noktada sorun yok görünmekte ise bujinin yanma ihtimaline karşı sökülerek gözle ve özel aletler ile test edilmeli.

Eğer bu kontroller sırasında anormal bir durum varsa düzeltilerek sorun giderilir. Eğer tüm ısıtma bujisi aksamı normal ise sorun başka noktalarda aranabilir. Örnek vermek gerekir ise araçta kompresyon sorunları, yakıt sisteminde arızalar gibi birçok farklı sorun da bu tip belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini unutmayınız. En doğru bilgiyi aracın bir usta tarafından eksiksiz bir kontrolünden sonra alabilirsiniz.

Kızdırma Bujisi Yakıtı Etkiler mi?

Kızdırma bujisi arızası durumunda sabah araç ısınana yakıt sistemi verimsiz çalışır. Bu durum zengin karışım sorunlarına sebep olarak aracın sadece sabahları ısınana kadar normalden daha fazla yakıt tüketmesine ve performansın düşmesine sebep olacaktır. Ancak araç normal ısısına döndüğünde yakıt sarfiyatı da normal değerlere döner. Bu sebeple genel yakıt tüketiminde artışa neden olur ancak bu artış oldukça küçüktür. Eğer aracınızda fazla yakıt tüketimi varsa sorun başka parçalardan kaynaklanmış olabilir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir