EDC Şanzıman Nedir?

EDC Şanzıman Nedir?

EDC Şanzıman Nedir?

Araçlarda ekonomik olması ve bu avantajları sağlaması için pek çok sistem üzerinde çalışma yapılmış ve hala yapılmaya devam etmektedir. Peki EDC Şanzıman Nedir?

Araçların hız ve yakıt tüketim konusunda direkt olarak etkili olan birimleri şanzımanlar olmaktadır. Aracın daha az yakması daha güçlü ve hızlı olmasını sağlamak için şanzıman sistemleri geliştirilmeye  çalışlır.

Geliştirilen şanzıman sistemlerinin en başında Renault firmasının geliştiricisi olduğu EDC şanzımanlar gelir.

EDC Şanzıman Görevleri Nelerdir?

EDC şanzımanlarını Renault firmasının geliştirmektedir. Renault firmasının geliştiricisi olduğu EDC şanzımanların çalışma prensibi diğer firmalarda da farklı isimlerde kullanılmaktadır.

EDC şanzımanının görevine göz atacak olursak çift debriyajlı olan vites sistemi prensibine sahip olduğu ve bu amaçla daha aracın daha seri olması ve aynı zamanda daha ekonomik özgül yakıt tüketimine sahip olduğu görülebilmektedir.

EDC sistemin sayesinde yakıt, daha ekonomik olarak kullanıldığından aracın egzozundan doğaya salgılanan karbondioksit emisyonununda da çok ciddi bir düşüşün elde edilmesini sağlamaktadır. EDC sistemi  aynı zamanda otomatik şanzıman prensibinde çalışmasından dolayı sürücülere daha ekonomik ve konforlu bir sürüş keyfi yaşatır.

EDC Şanzıman Avantajları

EDC şanzımanları, çift kavramalı sistemler olduğu için vites değiştirilmesi sırasında oluşan kesintilerin azalmasına ve bu sayede araçta daha seri bir şekilde ivmelenme ve nihayetinde aracı daha hızlı yapmaktadır.

Ekonomik yakıt tüketimini de sağlar ve bunun sonucunda karbondioksit emisyonunu da azaltır.

Bunları okudunuz mu?

Manuel Şanzıman Yağı Değişir mi? Yazıyı okumak için tıklayın.

CVT Şanzıman Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır, CVT Şanzıman Çeşitleri Nelerdir ? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir