Köysan Şanzıman Arızaları

Köysan Şanzıman Arızaları

Köysan Şanzıman Arızaları

Şanzımanlar tam taşıtlar için sürat, konfor, kontrol ve yakıt tüketimi parametrelerini etkilemekte olan ehemmiyetli birimlerden olmaktadırlar. Bu emelle üreticiler genel olarak şanzımanlar üzerinde geniş çaplı bir araştırma ve geliştirme harekâtı yürütmektedirler. Ortaya çıkan şanzımanlar ile alıcılarının arzlarını karşılamaya çalışmaktadırlar. Peki Köysan Şanzıman Arızaları nelerdir?

Otomotiv sektöründe ehemmiyetli bir yere sahip olan şanzıman aynı zamanda deniz vasıtalarında da ehemmiyetli bir noktada bulunmaktadır. Özellikle bu taşıtlar için nitelikli ve gelişmiş şanzımanlar üretmekte olan köysan, mekanik olarak eforlu şanzımanları taşıtlar için tedarik etmektedir. Mekanik şivelerle donatılmış olan bu şanzımanlarda arızalarında belirmesi beklenen bir vaziyet olmaktadır.

Köysan Şanzıman Arızaları

Genel olarak köysan deniz şanzımanları mekanik şanzıman kategorisinde bulunmaktadır. Bu emelle bir hayli dişlilerden oluşan kompleks bir yapıya sahip olmaktadır. Bu vaziyet avantajlara sahip olduğu gibi aynı zamanda bir hayli dezavantaja da sahip olmaktadır. Bu dezavantajlardan bir tanesi de eskime tehlikesinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Köysan şanzımanlarda ortaya çıkan bu yıpranmalar, deniz taşıtlarının manevrası, yakıt tüketimi ve sürati gibi bir hayli parametre ile yakından alakalı olmaktadır. Aynı zamanda transmisyon ve redüksiyon oranları da bu eskimelere bağlı olarak başkalaşım gösterebilir.

Köysan şanzımanları suskun çalışan birimler olmaktadır. Yeniden bu arızalardan dolayı sesli olarak çalışabilmekte ve yeniden bir başka mesele olarak deniz taşıtlarında yığılmalar olmasına neden olabilmektedir. Yeniden bu mekanik şivelerin eskimesi ve eşi bir meseleyle karşılaşmasından dolayı tekleme meseleyi de mevzubahisi olabilmektedir.

Bunları okudunuz mu?

Şanzıman Revizyonu Nedir? Yazıyı okumak için tıklayın.

Manuel Şanzıman Yağı Değişir mi? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

1 Yorum

“Köysan Şanzıman Arızaları” için bir yanıt

  1. Mustafa dedi ki:

    Benim köysan h4 hidrolik şanzımanın var arıza yaptı videzler bazen öne atan girmez Bazen geri atan atan gitmez dengesiz çalışır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir