Şanzıman Revizyonu Nedir?

Şanzıman Revizyonu Nedir?

Şanzıman Revizyonu Nedir?

Araba sektörü insanların yaşamlarında her zaman büyük bir basitlik sağlayan konumda olmuştur. Özellikle ilerlemekte olan teknolojiye kıyasla her geçen gün daha da gelişim gösteren arabalar sayesinde genel olarak daha önceki model arabaların maliyeti bir düşüşe geçmektedir. Bu düşüş sayesinde insanların taşıt satın alma ihtimalleri daha cazip bir hale gelmektedir. Peki Şanzıman Revizyonu Nedir?

Genel olarak uzun seneler kullanılmış olan taşıtlar muhakkak bir müddetten sonra bazı arızaları gün suratına çıkarabilmektedir. Bu arızalar taşıtın yaşını yüksek olması ve uzun vakitler süresince kullanılması ile ilgilidir. Genel olarak bu arızaların asgariye indirgenmesi ve büyük meselelere yol açmamasını hedefleyerek yapılan harekâtlara revizyon harekâtı denmektedir.

Otomatik Şanzıman Revizyonu

Taşıtların en ehemmiyetli uzuvlarından birisi olan şanzımanlar gerek sürat gerekse tork ölçüsünü vasıtalarda sağlamaktadır. Bu emelle bakımının kumpaslı olarak yapılması ehemmiyetli bir mevzu olmaktadır. Özellikle ilerleyen mekanik ve teknoloji sayesinde ortaya çıkmış olan otomatik vites gibi üniteler, daha konforlu ve daha süratli taşıtların ortaya çıkmasında liderlik yapmıştır.

Otomatik vites genel olarak sürücülerin rastgele bir eylem yapmasına gerek dinletmeden kendi imkânı ile ayarlanabilmektedir. Başka Bir Deyişle bir mekanik sistem ile hidrolik sistemin birleşmesinden otomatik vitesler gün suratına çıkmıştır. Bu emelle kendi çalışır vites olarak adlandıracağımız otomatik vitesler için bir gözden geçirme, sorgulama ve rutin olarak hakimiyet edilmesi başka bir deyişle revizyon yapılması gerekmektedir.

Otomatik Şanzıman Revizyonu Nasıl Yapılır?

Genel olarak otomatik şanzıman revizyonları ilk olarak vasıtadan gelen şikayetlere kıyasla yapılmakta ve daha sonra teknikerlerin sınama yaparak ortaya çıkabilecek arızaları gözlemlenmesi ile yapılabilmektedir. Ortaya çıkabileceği muhtemel olan arızalara direk müdahale yapılmakta ve mümkün meseleler evvelden çözüme kavuşturulmaktadır. Bu sayede otomatik şanzıman revizyonu sıklıkla yapılması önerilen bir mevzu olmaktadır.

Bunları okudunuz mu?

Şanzıman Kulağı (Takozu) Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Yazıyı okumak için tıklayın.

EDC Şanzıman Nedir? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir