Motor Yağı Fazla Konursa Ne Olur?

Motor Yağı Fazla Konursa Ne Olur?

Motorlar, fabrikasyon değerlerine uygun kalınlık ve akışkan oranındaki yağlarla çalışmaktadır. Aynı fabrika verileri, aracın sağlıklı çalışması için minimum ve maksimum yağ seviyelerini de belirler ve yağ çubuğuna işaretler.İşaretin altına düşerse motor için zararlı olur.

Motora Fazla Yağ Koymanın Zararları

100-200 ml bir fazla yağı motor kendi kendine (Tahliye mekanizmaları ile) telafi edebilir ancak işin boyutu litreler ile ifade edildiğinde bu durum aracınızın motor aksamında aşağıdaki gibi problemlerin çıkmasına sebep olabilir.

Yağ basıncı artacağı için yağ keçelerinde kaçaklara ve yağ sızmalarına neden olur ya da  filtre ve pompa üzerinde arızalara neden olabilir.
Fazla yağ piston, segman ve piston kolları üzerinde gerilimi arttırarak kalıcı motor hasarlarına neden olabilir.

Rahat çalışamayan motor yüzünden araçta hararetin arttığı görülür.
Motorda oluşan fazla basınç çekişin düşmesine neden olur.

Yanma odasına yağ kaçakları olabilir. Böylece  performans olumsuz etkilenir.

Bu durumda sürekli kullanım sakıncalıdır. Fark edildiği anda fazla yağ boşaltılmalıdır.
Yukarıdaki durumlar dışında dolaylı yollardan da sıkıntılar ortaya çıkabilir. Çoğunlukla motora fazla yağ eklenmesinin nedeni araç stop edildikten sonra belli bir süre beklemeden hemen yağ seviyesine bakmak ve tamamlamak durumu yüzünden olur. Karteldeki yağa motor üst kısmındaki yağ da eklendiğinde araç yağı bir miktar normalden fazla olmaktadır.

Fazla Koyulan Motor Yağı Nasıl Boşaltılır?

Birkaç farklı yöntem vardır:

İlk yöntem Kartel Tapasını açmadan araç içindeki fazla yağın yağ çubuğu girişinden içeri salınan vakumlu makine ile litre hesabı yapılarak çekilebilir. Birçok mini servis ve benzinliklerde bu makine bulunur. Çoğu benzinlik bu hizmeti ücretsiz olarak yapmaktadır.

Bir başka yöntem: Araç yağını kartelden dışarıya temiz bir kaba boşaltmak ve tekrar doğru oranda motora eklemek. Bu yöntem risklidir. Yağa yabancı madde, toz ve partiküller karışarak motora zarar verebilir.

Bir başka yöntem: Tekrar bir yağ alıp baştan yağ değişimi yapmaktır. Bu durum size ekstra maliyet getirir.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir