Şanzıman Kulağı (Takozu) Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Kulağı (Takozu) Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Takozu olarak bilinir. Şanzıman; Motorlu taşıtlarda motorun yükünü azaltarak güç aktarma organlarına veren, arabanın istenen hızda hareket etmesini sağlayan dişliler topluluğudur.Tek parça olarak araçların ön ya da arka kısmına sabitlenmek için, şanzıman kulakları kullanılmaktadır. Bu kulaklar toplamda birden fazla olarak bulunurlar. Çevresi metal aksamlı fakat iç kısmında esneklik verilebilmesi açısından sağlam kauçuk plastik malzeme kullanılmaktadır.

Şanzıman Kulağı Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman kulağında meydana gelebilecek bir arıza, aracın ön takım ve motor stabilizesini bozar ve  araç sahiplerinin kolaylıkla anlayabileceği bazı belirtiler verir. Bu belirtiler:

Şanzıman Takozu Arıza Belirtileri

• Seyir halinde  ya da Hızlanırken ön kısımda belirgin sallanmalar olur (bazı modellerde araç ön aksları, takozların içinden ya da yakınındaki boşluktan geçtiği için kopuk şanzıman kulağı aksın üzerine baskı yapar ve aracın yalpalayarak ilerlemesine yol açar.)

• Rölantide araç içine motor sarsıntısı yansımaya başlar.

• Gaza basarken araç suda hareket ediyormuş gibi dalgalanarak hızlanır.

• Ön takım ve motor aksamından önceden var olmayan sesler gelmeye başlar.

• İç trim ve döşeme aksamından titreşime bağlı olarak sesler gelir.

Şanzıman Kulağı Neden Kopar?

Bunun birkaç olası nedeni vardır; fakat en sık görülen nedeni eskimeye ve yıpranmasıdır. Takozda bulunan plastiğe yıl içerisinde motor ısısı, soğuk ve nemli havalar, sarsıntıya bağlı kuvvetler etki ederek söz konusu parçanın zamanla özelliğini yitirerek sertleşmesine ve sonucunda da kopmasına neden olabilir. Bu durumun haricinde sarsıntı ve  aks sorunları da  kopma ya da eskime arızalarına neden olabilir.

Şanzıman Kulağı Ses Yapar mı?

Şanzıman kulağı her araçta farklı konumlardadır. Ses gibi sorunlarda şanzımanın hangi bölümünde takoz olduğuna ve kopmaya bağlı sarsıntının derecesine göre farklı oranlarda ve şiddetlerde görülebilmektedir. Fakat her araçta olmasa da bazı araçlarda Şanzıman Kulağı Ses Yapabilir.

1 Yorum

“Şanzıman Kulağı (Takozu) Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?” için bir yanıt

  1. Mesut dedi ki:

    2000 model megan kullanicisiyim aracım 1 ci siteste kalkışta veya gaz verip gazi kesip tekrardan gaza dokununca ön sol da motor içerisin de bir hafif tıklama sesi geliyo ustama gittim şanzuman kulağı zayıflamis dedi. Bu sorun sebebi başka neden ler olabilir mi acaba yardım olursanız teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir