Yağ Soğutucu Bozulursa Ne Olur?

Çoğu araçta yağ soğutucu mekanizma ve sistemler standart donanımdır. Şanzıman yağ soğutucusu ve motor yağ soğutucusu bulunur. Peki Yağ Soğutucu Bozulursa Ne Olur?

Yağ soğutucusu, hava yada motor soğutma suyunu kullanarak motor yağının sıcaklık değerlerinin aşırı yükselmesini önleyerek motor içi yağlamanın en etkin biçimde yapılmasını sağlar. Bu parça bozulursa aşağıdaki etkiler ortaya çıkar.

Motor Yağ Soğutucu Bozulursa Ne Olur?

Çoğunlukla söz konusu parçanın bozulması durumunda, arızanın şekli ve durumuna bağlı olarak şu sorunlar ortaya çıkar:

Motor Yağsız Kalabilir

Çoğunlukla yağ soğutucularında arıza durumunda yağ kaçağı oluştuğu sıkça gözlemlenir. Bu kaçak nedeni ile yağın eksildiği fark edilmez ise motor yağsı eksilmesi yada tamamen bitebilir.Bu durumda da motor yatak sarması gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Soğutma suyuna Yağ Karıştırma

En sık karşılaşılan durumdur. Yağı soğutmak için motor suyunu kullanan sistemlerde, soğutucuda çatlak aşınma conta problemleri gibi arıza nedenlerinden dolayı motor suyu içerisine karışan yağ, radyatör ve hortumları sararak motor suyunun düzenli dolaşımını kısmen engeller. Ayrıca suya karışan yağ nedeni ile motor yağında da eksilme olacaktır. Bu durumun da erken fark edilememesi durumunda da 1. maddede olduğu gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Motor Yağının Fazla Isınması

Motor yağı soğukken daha akışkan bir halde olacak şekilde üretilir. ısı arttıkça da yağ akışkanlığı azalır. Bunun nedeni motor yağının bulunduğu bölgelerde daha uzun süre yağlama yapabilmesidir. Soğukken daha akışkan olmasının nedeni de aracın kolay ve zorlanmadan çalışabilmesi açısından önemlidir. Yağ soğutucusu, yağın olması gereken referans ısı aralığında kalmasını sağladığı için bu parçada oluşan bir arıza motor yağının fazla ısınmasına bu durumda da yağlama ve aşınmaya karşı korumanın azalmasına neden olacaktır. Sonuç olarak motor daha erken sürede aşınarak Motor yağ yakması, yatak sorunları gibi arızalar çok daha erken kilometrelerde araç sahiplerinin karşısına çıkacaktır.

Yağ Dolaşımında Tıkanma

Çoğunlukla yağ soğutucu sistemleri, yağ filtresi gibi direkt olarak yağ pompası ile bağlantılı ve dolaşım kanalları üzerinde bulunur. Bu parça içerisindeki yağ akımı kısmen yada tamamen kesilmesi durumunda araçta yağ devinimi kesilecek ve yağlama duracaktır. Bu ihtimal az rastlansa da yağ pompasının açabileceği en büyük sorunlardan birisidir.

Bu sorunlar en sık görülen sorunlar olup motor yağ soğutucusu arızasında farklı onlarca sonuçla da karşılaşılabilmektedir. Bu sebeple arızadan şüphe ediyor iseniz ihmal etmeden bir ustaya ya da servise göstermelisiniz.

Motor yağ soğutucusu yağlama ile ilgili sorunlara yol açtığında yağ müşürü azalan basıncı algılayarak araç gösterge tablosunda yağ lambası yanmasına sebep olacaktır. Bu lamba gösterge tablosundaki en kritik arıza ışıklarından birisidir. Yağ lambası yandığı an aracın stop edilmesi ve kullanılmaya devam edilmemesi gerekir. Servise bile seyir halinde gidilmesi büyük sorunlara yol açabilir. Bir çekici yardımı ile yetkili ya da özel bir servise götürülmesi tavsiye edilmektedir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir