Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar, Görevi Nedir?

Günümüz araçlarının nerede ise tamamında şanzıman yağ soğutucusu (otomatik) yada motor yağ soğutucusu bulunmaktadır. Bu parçanın görevi sanılanın aksine motorun ya da şanzımanın ömrü açısından oldukça önemlidir. Peki Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar, Görevi Nedir?

Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar, Görevi Nedir?

Motor yağı, görevini tam olarak yerine getirebilmesi için belli sıcaklık değerleri arasında olmalıdır. Motor yağında akışkanlık sıcaklığa bağlı olarak değişir. Çoğunluklamotor yağı soğukken daha akışkandır. Sanılanın aksine ısındıkça akışkanlığı yani viskozitesi azalır.

Motor yağı seçerken üzerinde 5-30  / 10w 40 gibi rakamlar görünür. Bu rakamlar yağın viskozite değerleridir. Yani örneğin  5w30 motor yağını ele alır isek motor yağı soğukken viskozitesi yani akışkanlığı 5 ısındığında ise 30 dur. Bu akışkanlık ısının çok yükseldiği zamanlarda daha da azalabilir.

Bu noktada devreye yağ soğutucusu girer. Yağın belli sıcaklık sınırlarında kalmasını sağlayarak en yüksek motor koruması sağlanmış olur. Bu sayede motor içi aşınmaların önüne geçilerek daha uzun ömürlü bir motor kazanımı sağlanır. Yağ soğutucusunun görevi yağı belli referans ısı değerlerinde tutmak fazla ısınmasını önlemektir.

Yağ Soğutma Sisteminin Çalışma Şekli

Çoğunlukla motor yağ soğutma sistemleri, yağ filtresinin yanında yada altında pasif hava soğutması şeklinde yada motor soğutma suyuna entegre şekilde yağın soğumasını sağlar. Alüminyum kanatları olan bir parçanın içerisindeki borulardan geçen yağın ısısı, alüminyum kanatlara aktarılarak hava sayesinde soğuması sağlanır. Alüminyum ısıyı en etkin biçimde iletebilen bir malzeme olduğu için genellikle bu metal cinsi tercih edilmektedir.

Su soğutmada ise motor soğutma suyu, yağ soğutucusunu da soğutur. Bu sayede fazla ısınan yağın ısısı motor suyuna aktarılır. Bu gibi sıvı soğutma parçalarında bir arıza meydana geldiğinde motor suyuna yağ karıştırma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Pasif soğutucularda ise arıza ihtimali biraz daha azdır ancak arızalandığı ya da yağ kaçırdığı takdirde motorun yağsız kalma ihtimali ortaya çıkabilir.

Bu gibi arıza durumlarında meydana gelebilecek sorunları başka bir konuda işlendi.

Site içi aramayı kullanarak bu konulara ulaşabilirsiniz.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir