Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gereken Kurallar Nelerdir?

Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gereken Kurallar Nelerdir?

Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gereken Kurallar Nelerdir ? Sabit hızda gitmek, klima kullanmamak, aracı standart devrinde kullanmak, vitesi boşa atmaktan kaçınmak vs.

Araç kullanıcıların gerçek aradığı öneriler, standarttan farklı etkili yöntemler vardır. Bu sebeple sizlere yakıt tasarrufu yapmak için gerekli olan sıradışı kural hazırladık.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler?

Yakıtı daha etkili kullanmak sadece aracı kullanan kişi ile değil araç ile de alakalıdır. Bu sebeple burada size bağlı olmayan durumlar sebebi ile yaşayabileceğiniz sarfiyat kayıplarını en aza indirmek için gerekli bilgileri bulacaksınız.

Ateşleme Sistemini Gözden Geçirilmeli : Özellikle benzinli araçlarda ve LPG’li araçlarda ateşleme sistemi ekipmanlarında (bujiler, Buji kabloları, Bobin, vs) yaşanabilecek olası aksaklıklar, yakıtın yanmadan çiğ olarak atılmasına sebep olur. Bu durumda yakıt performansa çevrilmeden boşa harcanarak yakıt sarfiyatını büyük oranda etkiler.

Depodaki Yakıt Miktarı : Yakıtın uzun süre kullanılmadan beklemesi, içindeki kimyasal yapısının bozulmasına neden olduğu için yanıcılığı ve oktanı azalmaktadır

Aks Bilyası ve Rulmanlar : Araç tekerleklerindeki porya bilyası / aks bilyası ve diğer rulmanlarda meydana gelen arızalar yamda bozulmalar, aracın hareket devinimine direnç oluşturur. Bu durumda araç için çok düşük miktarda da olsa fazla yakıt sarfiyatına neden olabilir.

Baskı Balata Ne Durumda : Yakıtı en çok etkileyen parçalardan birisi  aracın baskı balatasıdır. Baskının kaçırması ya da sıyırmaya başlaması durumunda aracınızın motorunda üretilen güç, tekerlere tam olarak aktarılamaz ve bir miktar kayıp enerji oluşur ve bu kayıp performans size fazladan yakıt tüketimine sebep olur. Kaçıran bir baskı balatası olan araçta ortalama %30 lara varan yakıt sarfiyatında artış görülebilir.

Hava Filtresinin Önemi : Filtre aksamı ve yakıt, birbirinden çok ayrı şeyler gibi görünse de yukarıda bahsettiğimiz ateşleme sistemi ile bağlantılıdır. Bilindiği üzere motor içi yanma gerçekleşirken motorun yakıt tasarrufu için en iyi hava yakıt karışımı dengesini yakalaması gerekmektedir. Aşırı pis ve bakımsız hava filtreleri, hava akımını bozarak, söz konusu yakıt karışımına etki ederek ekstra yakıt sarfiyatına neden olabilmektedir. Bu sebeple filtre bakımlarını gözden geçirin.

Motorunuza En Uygun Yağı Seçin : Fazla kalın ya da fazla ince yağ kullanmak motor için çalışmasına doğrudan etki yapan bir faktördür. Bu sebeple motor yağının kalınlığı ve miktarı aracın daha rahat çalışmasını sağlayacaktır. Bu sayede de ekonomik bir sarfiyata destek olacaktır. Özellikle fazla kalın yağ kullanmaktan kaçının. LPG’li araçlarda yakıt tasarrufu için de geçerlidir.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir