Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı? Hararet Birden Yükseliyorsa Ne Yapmalı ?

Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı? Hararet Birden Yükseliyorsa Ne Yapmalı ?

Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı? Hararet Birden Yükseliyorsa Ne Yapmalı ?


Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı? Hararet Birden Yükseliyorsa Ne Yapmalı ?

Şüphesiz hararet göstergesi aracımızda en çok takip edip kontrol etmemiz gereken bir göstergedir. Peki Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı? Hararet Birden Yükseliyorsa Ne Yapmalı ?

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalıdır?

Her araçta hemen hemen aynı tür bir soğutma sistemi vardır. Bir su pompası (devirdaim) bir adet vana (Termostat) ve suyun soğutulmasını sağlayan radyatör ve fan bulunur. Bu sistem sadece araç belli ısılara ulaştığında çalışır. (Devirdaim hariç-devirdaim  sürekli çalışır.)

Aracın hararet göstergesi ısındığı zaman sabit olarak 85-90 aralığında olması normaldir. Sıkışık trafikte bu değer 100 dereceyi bulabilir, Ancak bu derecelere geldiğinde tekrar 90a düşmelidir. Eğer düşmüyorsa sürekli 100 de çalışıyorsa radyatör fanı arızası olabilir.

Arabanın Hararet Göstergesi Birden Yükseliyorsa Ne Yapmalı?

Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı? Hararet Birden Yükseliyorsa Ne Yapmalı ? Ani yükselmeler bir elektriksel arıza var demektir. Hiçbir şekilde motor içi soğutma suyu bir anda onlarca derece birden ısıtmaz.

Bu arızanın en kötü yanı aracın gerçek hararetinin kaç olduğunu net olarak öğremeyeceğimizdir. Bu sebeple  sıklıkla hararet sorunları başgösterir. Aracın bir bilgisayara bağlanarak sensörlerden alınan veriler kontrol edilmelidir. Bu verilerin ile gösterge panelinin uyumlu olup olmadığı kontrol edilir. Sonra sorunlu parça tespit edilir. Çoğunlukla sorun gösterge panelinde gözlemlenir.

Arabanın Hararet Göstergesi Yükselmiyor İse Ne Yapılmalı?

Çoğunlukla bu durumun olası iki sebebi vardır. İlk ve en sık karşılaşılan sebep termostat arızası; diğer sebep ise gösterge arızasıdır.

Termostat arızalı olunca, araç soğutma suyu motor ısısından bağımsız olarak sürekli radyatör ve motor blogu arısında devirdaim olur. Bu durum araç seyir halinde giderken suyun sürekli soğutulduğu demektir. Bu durumda kalorifer sürekli soğuk üfler ve araç harareti 40 dereleri geçmez. Bazı durumlarda da araba hararet göstergesi hep ortada durur. Ancak sıkışık trafikte durum değişir: Araç normal şekilde 90 derecelere çıkar. Aracınızda bu gibi bir sorun varsa büyük ihtimal kaynağı termostat parçasıdır.

Sonuç olarak;

Hararet göstergesinin olması gereken noktası motor ısındıktan sonra 85-90 dır. Bundan daha aşağı  iner ya da daha yukarı çıkarsa da bir arıza var demektir. Konu, araç harareti olduğunda ihmale yer yoktur. Bir sorun var ise vakit kaybetmeden onarımı yaptırmanız gerekir.

Peki Hararet müşürü arızasını nasıl anlayabiliriz? Bu konu hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir