Debriyaj bilyası değişimi maliyeti

Debriyaj bilyası değişimi maliyeti

Debriyaj bilyası değişimi maliyeti

Debriyaj bilyası değişimi maliyeti merak edenler için yazıyorum. Vasıtanın etkin olarak çalışan en ehemmiyetli parçalarından biri de debriyaj sistemidir. Bu sistem üç parçadan oluşup sürücünün kullanımına bağlı olarak zaman içerisinde değiştirilmesi icap eder. Sistemin içerisinde yer alan baskı plakası, kavrama diski ve debriyaj bilyası parçaları her birinin standart metamorfoz zamanı bulunmadığı gibi özellikle debriyaj bilyasının yıpranmasına bağlı olarak başkalaşımları erken olabilmektedir.

Sistemin komple metamorfoz zamanı gelmeden bir hayli sürücü debriyaj bilyasını değiştirmek zorunda kalabilir. Peki Debriyaj bilyası değişimi maliyeti nedir?

Debriyaj bilyasının metamorfoz ile alakalı olarak sürücüye tesiri iki biçimde olmaktadır. Parça maliyeti ve teknik servisini emekçilik fiyatıdır. Parça maliyetleri noktasında standart bir uygulama varken, istenilen parçanın yerli veya orijinal olmasına müteveccih maliyet farkı bulunmaktadır. Vasıtanın sisteminde kullanılan orijinal bir parça uzun ömürlü olduğundan yerli yapım parçalara daha kısa zamanda aşınabilmektedir.

Genellikle tek bilya olarak satılmasa da piyasada bazı parçacılar debriyaj bilyasını özel satışa sunmaktadır. Set halinde satılan debriyaj sistemi vasıtanın kullanılacak olan marka ve modeline göre 150 TL’den başlayıp 1000 TL’nin üzerindeki sayılara kadar çıkmaktadır. Yerli yapım maliyetlerinin uygun olduğunu belirtecek olursak, metamorfoz müddetine bakılınca yerli yapım sistemi seçim etmek bütçe açısında idealdir.

Debriyaj bilyasının metamorfoz fiyatının emekçilik ebadı ile bakan güzergahı ise bir hayli serviste standart olup aralarında en fazla 50-100 TL arasında oynama olabilir. Sistemi komple değiştirmek ile yalnızca bilyayı değiştirme aynı emekçilik gerektirdiği için 200-500 TL arasında bir emekçilik gerekmektedir. Buradaki maliyeti tanımlayan yeniden vasıtanın marka ve modelidir.

Bunun yanında siz parçanın değişimi için yetkili servisleri seçim ettiğinizde bu sayılar 400 TL’den başlayıp 1.000 TL’ye kadar yalnızca emekçilik gideri olarak çıkmaktadır. Öğrenilen veya tanıdık bir sanayi ustasına yaptırmak yeniden bütçeye katkı sağlayacaktır. Debriyaj bilyasının metamorfoz zamanı geldiğinde umursamama etmemek gerekir. Aksi halde debriyajın tüm parçalarına ve sisteme hasar verebileceğinizi usunuzdan çıkarmayın.

Bunları okudunuz mu?

Debriyaj Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır? Yazıyı okumak için tıklayın.

Debriyaj Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir