Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Yeni otomobillerde 2001 model ve Sonrası Olarak Özetlenebilir artık  elektrikli direksiyon, hidrolik direksiyon ya da her ikisinin de birlikte kullanıldığı modeller mevcuttur. Peki Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Bu farklı sistemde direksiyon sertleşmesinin  iki tip nedeni vardır. Birincisi normal olan sertleşmeler arıza sayılamayacak sertleşme diğeri ise bir arıza kaynaklı sürüş güvenliğinin riske atacak direksiyon sertleşmeleridir.

Hidrolik Direksiyon sertleşmesinin nedenleri, iki farklı başlıkta incelenebilir: İlk olarak arıza kaynakla Direksiyon Sertleşmesi Neden Olurdan bahsedelim. ;

Rot Ayarında Bozukluklar  Olabilir

Rot ve balans ayarında bozukluk olması durumunda direksiyon sistemi olumsuz etkilenir.
Müşür ve Elektrik Sistem Arızaları : Hidrolik + elektrikli direksiyon ya da sadece elektrikli sistemle çalışan direksiyonlarda müşür, sigorta gibi parçalarda meydana gelen arızalar, aracın hidrolik sisteminin çalışmasını olumsuz etkiler. Bu gibi arızalarda direksiyonda ani sertleşme sorunu ortaya çıkabilir.

Yağın Azalması ya da Yağsız Kalma

Yağsız kalmaya bağlı direksiyon sertleşmeleri, hemen fark edilmez. Çoğunlukla belli belirsiz sertleşmeler zamanla hissedilir  ve ölçülere kadar gelebilir. Bu gibi direksiyon yağı ile ilgili olan durumlarda genellikle sertleşmeyle birlikte ses de görülür. Uğultu sesi direksiyonu çevirirken araç içinden duyulacak kadar yüksek seslerde gelebilir. Kullanıcı bu sesi duymayabilir. Bunun nedeni sürüş sırasındaki motor sesi ve asfalt sesi gibi unsurların sesi bastırmasıdır. Bu nedenle eğer direksiyonda belirgin bir ağırlaşma var ise direksiyon power yağ haznesini kontrol etmeli ve yağ seviyesi azalmış ise acilen yağ eklenmelidir.

Direksiyon Kutusu Arızaları

Dişli, mafsal arızaları ve aşınmalara bağlı olarak zamanla bu tip arızalar meydana gelebilmektedir. Bu tip bir arıza söz konusu olduğunda ne kadar erken tamir edilir ise maliyeti de o kadar az olur.Tamir edilmeyen ve o halde uzun süre kullanılan araçlarda tamir masrafı artar.

Ön Takım Sorunları

Araçlarda tablalar, rot başı, rot kolları veya rotil arızası gibi malzemelerde meydana gelen arıza ve aşınmalar ön takım sorunlarıdır. Aracın lastiklerinin yön ve açı ayarlarını bozarak direksiyonunuzu çevirince ağırlaşma ya neden olabilir. Aracın ön takım parçalarının kontrollerini yaptırarak sorunun kaynağı tespit edilir.

Hidrolik Pompası ve Modül Arızaları

Direksiyon Power’ı içerisindeki hidrolik pompa ve ekipmanlarında meydana gelebilecek  arızalar ani direksiyon sertleşmesine sebep olabilir.

Şasi ve Kule açı Sorunları

Bazı araçlarda gerilime, ani ve çok sert kasislere girmelere ya da olası trafik kazalarına bağlı olarak araç şasi ve kule açılarında sapmalar meydana gelebilir. Bu tip sapmalar araç ön düzenine fazladan gerilim ve basınç bindirecek ve aynı zamanda lastik yöntemlerinin açısını da etkileyecektir. Bu durum hafif ama hissedilir hidrolik direksiyon sertleşmesine sebep olabilir.
Bu durumların haricinde normal olan sertleşme durumları da görülebilir. Bu tip durumlar bir arıza olmamasına rağmen çoğu kullanıcı arıza olduğu yanılgısına düşebilmektedir. Bu tip arızalar ise aşağıdaki gibidir.

Normal Olan Direksiyon Sertleşmesi

Araçlar, direksiyon sertliğini stabil konumda olacak şekilde dizayn edilmemiştir. Direksiyonları araç hızı ve manevra durumlarında sertlik ayarları değişmektedir. Bu durumun nedeni güvenlik açısından gerekli olmasıdır.

Her Araçta hız arttıkça direksiyon sertleşir. Bunu bariz olarak deneyimleyebileceğiniz noktalar ani hızlanmalar ve patinaj’a düşerek kalkışlarda çok rahat hissedilir. Direksiyon aniden sertleşerek döndürülmesi çok zor bir ağırlığa kadar ulaşır. Bu gibi durumlar hızlı giderken yada hızlı manevra yaparken normaldir. Araçlarda çok yüksek hızlarda direksiyonun çok yumuşak olması risk teşkil edebilir. Bu sebeple araç üreticileri hıza göre ayarlanan sistemlerle bu güvenlik açığını kapatmayı hedeflerler. Eğer sadece hızlı giderken ya da ani hızlanmalarda direksiyon sertleşiyor ise normal bir durum olabilir. Fakat yine de normal bir durum mu arıza sebebi mi bir ustanın teyit etmesi gerekmektedir.

Ani Direksiyon Sertleşmesi Kaza Sebebidir

Bazı  araçlarda direksiyon eps sorunları kroniktir. Bu gibi arızalarda seyir halinde iken aniden direksiyon döndürülemeyecek kadar sertleşebilir. Kaza ve ölüm riski ortaya çıkar. Bu sebeple hafif sertleşme bile olsa ister elektrikli direksiyon ister hidrolik direksiyon olsun bu gibi arızaları ihmal etmemek can ve mal güvenliğiniz açısından son derece önemlidir. Sürüş güvenliğinizi riske atacak arızalar varken trafiğe çıkmamak gerekir.

Direksiyon Titremesi Neden Olur? konusu hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayın

Direksiyon Arıza Lambası Neden Yanar?? konusu hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayın

Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur, Azalırsa Ne olur? konusu hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayın

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir