DSG Şanzıman Nasıl Çalışır?

DSG Şanzıman Nasıl Çalışır?

DSG Şanzıman Nasıl Çalışır?

Her geçen gün ilerlemekte olan araba sektörü birliktesi sürücülere daha neşeli bir sürüş tecrübeyi yaşatmak için bir hayli yenilikler getirmektedir. Bu neşeli sürüş tecrübesinin yaşanması için geliştiriciler tarafından en çok üzerine düşülen mevzulardan bir tanesi şanzıman olmaktadır.

Şanzımanlar ilk olarak manuel bir biçimde ortaya çıkmıştır. Taşıtlarda manuel şanzımanlardan dolayı vites aralarındaki geçişler ne yazık ki uzun olduğundan ve aynı zamanda motordan alınan dönü hareketini bir hayli kayıp ile tekerleklere ilettiğinden dolayı bir hayli dezavantaja sahip olduğu görülmüştür. Bu emelle otomatik vitesler ortaya çıkmış ve belirli bir zaman sonra otomatik viteslerde noksan kalmıştır. İşte bu gidişat ilerlerken Volkswagen tarafında DSG şanzıman ortaya çıkarılmıştır.

DSG Şanzıman Nedir ve Nasıl Çalışır?

Çift anlamalı çalışma ilkesine sahip olan DSG, bu sayede Volkswagen vasıtalarında da görüldüğü gibi daha fazla efor ve daha fazla sürat aktarımına imkân sağlamaktadır. DSG şanzımanı ilke olarak hidrolik ve mekanik bir kurama dayalı olarak çalışır. Vites atım sırasının geldiğini kavrayan sensörler yalnızca milisaniyeler içerisinde kavramalar ile iki taraftan diski sıkıştırmakta ve böylece vites atım operasyonu gerçekleştirmektedir.

Çift kavrama ile diski hidrolik bir güç ile otomatik olarak sıkıştıran kavramalar sayesinde aktarılan transmisyon oranı, hem daha az yakıt tüketimi sağlamakta hem de tork ve sürat aktarımlarında da ehemmiyetli büyümelere imza atmış bulunmaktadır.

Bunları okudunuz mu?

Köysan Şanzıman Arızaları Yazıyı okumak için tıklayın.

Şanzıman Revizyonu Nedir? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir